Düzenli egzersiz ile salgın kaygısını azaltabilirsiniz

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Çetinkaya Öneş, evde geçirdiğimiz süre boyunca kaygıyı azaltmak için düzenli egzersizin oldukça önemli olduğunu belirterek önerilerde bulundu.

Kaygıyı azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için düzenli egzersizin çok önemli olduğunu söyleyen Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Çetinkaya Öneş, koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde sağlığı korumak için önerielrde bulundu.

Günde 30 dakika egzersiz yapın

Evde sosyal izolasyon sürecinde egzersiz yapmanın hem direnci artıracağı hem de hareketsizlik nedeniyle oluşabilecek çeşitli sağlık problemlerini azaltacağını vurgulayan Öneş, her gün düzenli olarak 30 dakika egzersiz yapılmasının sağlığın korunmasında önem taşıdığını belirtti.

Egzersiz, kronik hastalıklara karşı koruyucu olarak yaşam kalitesini artırır. Aynı zamanda egzersiz kaygıyı da azaltarak gevşemeye fayda sağlar. Düzenli fiziksel aktiviteyi sürdürmek ve ev ortamında rutin olarak egzersiz yapmak, koronavirüs krizi sırasında sağlıklı yaşam için önemli bir stratejidir. Egzersiz, gevşemeye yardımcı olacağından kaygı seviyesini de azaltacaktır. Evde solunum egzersizleri, yürüyüş ve ev işleri gibi hafif şiddette egzersizlerin düzenli yapılması, hem bedensel hem de ruhsal sağlık için faydalı olacaktır.

Hareketsizlik özellikle kemik gelişiminin hızlı olduğu ergenlik döneminde doruk kemik kütlesinin negatif olarak etkileyerek ileri dönemde osteoporoza yatkınlık oluşturabilir. O nedenle çocuklar için kemik yoğunluğunu desteklemek açısından ev içinde yapılan ip atlama, sıçrama ve esneme egzersizleri çok faydalıdır.

Egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli

- Her program ısınma, soğuma ve germe egzersizleri içermelidir.

- Yaşlılar egzersiz yaparken emniyetli olmasına ve yaralanma riski bulunmamasına dikkat etmelidir. Zevkli ve kolay uygulanabilir egzersizler seçilmelidir.

- Egzersiz yapılan ortamın ısısı, havalanması ve aydınlatılmasına dikkat edilmelidir.

- Teri emen, dar olmayan uygun giysiler ve ayakkabılar giyilmelidir. Yeterince sıvı alınmalı, dengeli beslenilmeli ve egzersiz yorulmadan yapılmalıdır.

- Egzersizlerin evde aile bireyleri ile birlikte yapılması daha faydalıdır.

Yorumlar

YORUM YAZ