Düşük tansiyondan kurtulmanın yolları

Daha sağlıklı bir tansiyon seviyesi için uygulayabileceğiniz doğal ve pratik ipuçları.

Hipotansiyon olarak da adlandırılan düşük tansiyon, her insan için farklı bir nedene bağlı olabilir. Normal bir tansiyon değeri tipik olarak 120/80 milimetre (mm Hg) cıvadır. Ancak bu aralığın dışındaki değerlerde de sağlıklı olunabilir. Vücudunuz için sağlıklı bir tansiyon değeri, tıbbi geçmişinize, yaşınıza ve genel sağlık durumunuza bağlıdır.

Belirtileri

Tansiyon değeriniz 90/60 mm Hg'nin altındaysa düşük tansiyon teşhisi konulabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bunun birçok belirtisi olabilir:

- Bulanık görme

- Bayılma

- Konsantre problemleri

- Zayıflık

- Mide bulantısı ya da kusma

- Baş dönmesi

Çok hızlı nabız, düşük solunum ve sürekli soğuk ya da nemli bir cildiniz varsa derhal tıbbi yardım alın. Bu belirtiler, acil müdahale gerektirecek bir duruma yol açabilir.

Nedenleri

Düşük tansiyonun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sebebi vardır:

- Anemi

- Aşırı su kaybı

- Otonom sinir sistemi bozuklukları

- Rejim

- Bazı besinler

- Alerjik reaksiyon (anafilaksi)

- Endokrin bozukluklar

- Aşırı kan kaybı

- Tiroid durumu

- Düşük kan şekeri

- Kalp krizi veya kalp hastalığı

- Stres

- Şiddetli enfeksiyon

- İlaçlar

- Gebelik

- Aşırı egzersiz

Nasıl beslenilmeli

Bazı besinler, tansiyonunuzu yükseltmeye yardımcı olabilir. Belirtileri izleyin ve neyin işe yaradığını görmek için tansiyonunuzu düzenli olarak ölçün.

Tansiyonunuzu normal seviyelerde tutmak için bazı beslenme ipuçları:

Daha fazla sıvı: Su kaybı kan hacmini azaltarak kan basıncının düşmesine ve düşük tansiyona neden olur. Aşırı su kaybını önlemek özellikle egzersiz yaparken önemlidir.

Tuz: Tuzlu yiyecekler tansyonu yükseltebilir. Konserve çorba, süzme peynir, füme balık ve zeytin yemeyi deneyin.

Kafein: Kahve ve kafeinli diğer içecekler, kardiyovasküler sistemi uyarıp kalp atış hızınızı artırarak geçici olarak tansiyonunuzu yükseltebilir.

B-12 vitamini yüksek gıdalar: B-12 vitamininin azlığı düşük tansiyona neden olabilen anemiye yol açabilir. B-12'den zengin yiyecekler arasında yumurtalar, zenginleştirilmiş tahıllar ve kırmızı et yer alır.

Folattan zengin yiyecekler: Çok az folat, çok az B-12 vitamini ile aynı etkiye sahip olabilir. Folat bakımından zengin gıdalar arasında kuşkonmaz ve karaciğer yer alır.

Meyan çayı: Meyan, vücutta tuzun etkisini düzenleyen hormon olan aldosteronun etkisini azaltabilir. Meyan çayı, kan basıncı oranlarının artmasına yardımcı olabilir.

Düşük tansiyondan kurtulmak için ipuçları

Günlük yemek yeme davranışlarınızı değiştirerek tansiyonunuzun düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük öğünler yiyin: Vücudunuz daha büyük öğünleri sindirmek için daha çok çalıştığı için, büyük öğünler tansiyonda daha fazla düşüşlere neden olabilir.

Karbonhidratlar: Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden, özellikle işlenmiş karbonhidratlardan uzak durun. Bu yiyecekler düşük tansiyona yol açabilir.

Daha fazla su: Su kaybını engellemek için daha fazla su için ve alkolü kısıtlayın. Su kaybı, tansiyonu düşürür.

Bunların yanı sıra, bu yaşam tarzı değişikliklerini yaparak kan basıncınızı yükseltebilirsiniz:

- Yaz aylarında veya aşırı sıcak havalarda açık havada spor yapmayın

- Uzun süreli yatak istirahatinden kaçının

- Vücudunuzda kanın hareket etmesini sağlayacak çorapları giyin

- Saunalarda ve buhar odalarında uzun süre kalmaktan kaçının

Hamilelikte düşük tansiyon

Gebeliğin ilk 24 haftasında tansiyon düşüklüğü yaygındır. Dolaşım sistemi genişlemeye başlar ve hormonal değişiklikler kan damarlarınızın genişlemesine neden olur. Düşük tansiyon belirtilerini yaşarsanız bir uzmandan yardım alın. Bu süre zarfında su kaybına daha fazla dikkat edin. Hamileliğin neden olduğu düşük tansiyon genellikle hamilelikte veya doğumdan kısa bir süre sonra geçer. Anemi ya da dış gebelik gibi altta yatan nedenleri ortadan kaldırmak için tansiyonunuzun hamilelik sırasında kontrol edilmesi ve izlenmesi önemlidir. Tansiyonu düşürdüğü bilinse bile sağlıklı yiyecekleri diyetinizden çıkarmayın. Hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini belirlemek için genel aktivite düzeyiniz ve diyet alışkanlıklarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Hamile iken tansiyonunuzu yükseltmeye çalışmayın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ