Düşük karbonhidrat diyetiniz bağırsağınıza zarar verebilir

Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, "Yakın zamanda yapılan bir çalışma, düşük karbonhidrat diyetlerinin bağırsak mikrobiyotası için zararlı olabileceğini gösteriyor" dedi ve uyarılarda bulundu.

İnsanlar karbonhidratı düşündüğünde, beyninde genellikle uyarı zilleri çalar. Tüm kötülüğün yapıcısı olarak karbonhidratlardan korkmak için şartlandık. Onları kilo alımına katkıda bulunan makrobesin olarak görüyoruz.

Tüm karbonhidratlar aynı değildir

Bazı açılardan bu yanlış değil. Rafine karbonhidratlar kesinlikle sağlık için bir tehdit. Beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi besin maddelerinden arındırılmış rafine karbonhidratlardan kesinlikle uzak durmamız gerekir. Araştırmalar, rafine karbonhidratların obezite ve kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Ayrıca, diyabet, bozulmuş glikoz intoleransı, kan dolaşımında daha yüksek miktarlarda insülin ve daha fazlası gibi çeşitli sorunlara katkıda bulunan glisemik indeksi de artırabilirler. Ancak tüm karbonhidratlar aynı değildir.

Sınırlamak tehdit oluşturur

İşlenmemiş karbonhidratların tümü insan sağlığı için harikadır. Bunlar, minimum düzeyde etkilenen karbonhidratlardır ve bu nedenle besinlerinin bütünlüğünü korurlar. Sağlıklı karbonhidratların bazı örnekleri arasında patates, baklagiller ve muz bulunur ve bunlar lif, yağ asitleri, mineraller ve vitaminler gibi temel besin maddelerinden oluşur. Bir bütün olarak, karbonhidratlar enerji seviyelerimizi ve metabolizmamızı korumaya yardımcı olan üç makro besleyiciden (protein ve yağlarla birlikte) biridir. Yararlı karbonhidrat alımımızı sınırlandırdığımızda, bağırsak sağlığı da dahil olmak üzere sağlığımızın çeşitli yönlerini tehlikeye atarız .

Yeni bir diyete geçerken göz önünde bulundurulması gereken bir nokta, bağırsak sisteminde bulunan temel yararlı mikrobiyotanın yeni yakıtlarına nasıl ulaşacağıdır. Bakteriyel organizmalar sindirimin ve genel sağlığın önemli parçalarıdır. Vücuttaki sindirilemeyen molekülleri fermente etmek için çalışırlar ve tüm kalorilerimizin yüzde 10'unu sindirmekten sorumludurlar. Ayrıca serotonin üretiminde önemli bir rol oynarlar ve kilo alımını önlemeye yardımcı olurlar. Bağırsak bakterileri karbonhidrat tükettiğinde, inflamasyonun azaltılması ve kolon kanseri riski açısından bizim için son derece faydalı olan kısa zincirli yağ asitleri ürettikleri yaygın olarak bilinmektedir.

Yarardan çok zarar verebilir

OH Dayton'daki Wright State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, bağırsak mikrobiyotasına beslenecek karbonhidrat sağlanmadığında ne olacağını gösterdi. Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlanan sonuçlar, karbonhidrat kısıtlandığında bağırsak mikrobiyotasının gerçekleştirdiği faydalı süreçlerin ters gidebileceğini göstermektedir.

Çalışma, karbonhidratlar içeren dengeli bir diyetten karbonhidratsız yüksek yağlı diyete geçişin Bacteroides, Clostridium ve Roseburia gibi bakterileri azalttığını gösterdi. Bunlar, proteinleri ve karbonhidratları parçalamak için önemlidir. Bu nedenle, vücuttaki zararlı serbest radikallerin yok edilmesi için ayrılmaz olan kısa zincirli yağ asitleri ve antioksidanların üretimi azalmıştır. Çalışmaya katılan araştırmacılar, karbonhidratsız bir diyet sonucunda kısa zincirli yağ asitleri ve antioksidanların azaltılmasının insan konakçı üzerinde zararlı etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Karbonhidrat konusundaki bilgilerin çok karmaşık olduğunu biliyorum ve sizi anlıyorum. Bir gün, düşük karbonhidratlı bir diyetin genel sağlık için anahtar olduğunu duyuyoruz ve ertesi gün, bunun gibi bir çalışma yayınlanıyor. Hangi diyet yönteminin sizin için en yararlı olabileceği konusunda kafanız karıştıysa, lütfen profesyonel bir yarım yani birdiyetisyen yardımı almaktan çekinmeyin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ