Duş almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler değişir

Muhtemelen hayatınızda hiç duş almamayı denememişsinizdir hatta bu düşünce size saçma geliyor olabilir. Ama gazeteci James Hamblin denedi. İşte sonuçlar...

Atlantic'ten bir gazeteci bir süresince duş almayı bıraktı. Sonuçlar ise bir hayli şaşırtıcı oldu. Muhtemelen bugüne kadar duş alma alışkanlığını hiç sorgulamamışsınızdır. Uyanırsınız, egzersiz yaparsınız, duşunuzu alırsınız ve işe doğru yola koyulursunuz. Ya da akşam eve geldiğinizde güzel bir duş alıp keyfinize bakarsınız. Fakat bu yazıdan sonra yıkanma meselesiyle olan ilişkinizi gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz…

Kendi bedeninde test etti

Atlantic'ten gazeteci James Hamblin, bir süreliğine hiç duş almamayı denemeye koyuldu. Ona ilham veren ise daha önce yaşayan bakteri spreyi kullanarak su ve sabunla ilişkisini askıya alan bir deneye imza atan, New York Times çalışanı Julia Scott oldu. İçerisinde özel bakterilerin bulunduğu söz konusu sprey su gibi görünüyor, su gibi hissettiriyor ve su gibi bir tat veriyordu. Bilim insanları, bu bakterilerin yıkanma ile arındırılmadan önce cilt mikrobiyomunda yaşıyor olduğuna inanıyorlardı. Bu deneyin ardında yatan fikir ise, vücudun kendi küçük ekosisteminin, işine karışılmadığı sürece kendi kendisini yönetebilme kapasitesine sahip olduğuydu.

Vücudumuzun içindeki bakterileri tanıyoruz peki ya dışındakileri?

Vücudumuzun iç kısmında yaşayan bakterilerle fazla haşır neşiriz. Probiyotik destekler, bağırsak dostu besinler ya da sindirim sistemine gösterilen özen bunun en iyi örnekleri arasında sayılabilir. Peki vücudumuzun dışında yaşayan bakterilere de dikkat etmemiz gerekmiyor mu?

Hiçbir şey kullanmadı

Hamblin yavaş yavaş sabun, nemlendirici, hatta deodorant kullanmayı bile bıraktı. Mikropların ve hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla ellerini yıkamaya devam etti. Gözle görünür şekilde kirlendiğinde ise su ile yıkanma yoluna gitti. Ancak oldukça nadiren duş suyunun altına girdi.

Peki ya sonuç?

Kötü kokmuyordu; hatta daha çok insan gibi kokuyordu.

Cildinize ve saçınıza her gün karıştırdığınız onlarca ürünün, mikrobiyomundaki yağ ve bakteri dengesini bozduğu düşünülüyordu. Agresifçe duş aldığınız zamanlarda, kötülerin yanında iyi bakterileri de yok etmiş oluyorsunuz. Tekrardan hızla çoğaldıkları ortada; fakat türlerin dengesi bozulduğu taktirde, vücudunuz kötü bakterileri ya da kötü kokuya neden olanları kayırmaya başlıyor. Haşin arındırıcıları kullanmayı bıraktığınız zaman ise vücudunuz kendi dengesini sağlayabilmenin yollarını arıyor; iyi bakterilerin büyümesini desteklerken kötülerini kendisinden uzak tutuyor.

Elbette hayatınıza duş almadan devam etmeniz gerektiğini söylemiyoruz; ama en azından arada bir doğal yaşamı tercih etmeniz, sizin için iyi olabilir. Hem zamandan hem de paradan kar edebilirsiniz.

Yorumlar

Koray 22-06-2016 11:29:21

Abdestsiz gezmeyin!!

Kenan 21-06-2016 15:46:59

Ensonhaber ramazan ayında insanlara yıkanmamayı telkin ederek neyi amaçlıyorsunuz? Nerde kaldı sizin muhafazakar yandaşlığınız? Şaka mısınız siz yoksa abdestsiz gavurmusunuz?

YORUM YAZ