Dünyanın en ilginç bağımlılıkları

Dünyanın hiç duymadığınız öğrenince garipseyeceğiniz 6 bağımlılık türü...

Bağımlılık kelimesi çoğu zaman zararlı alışkanlıkları nitelendiriliyor fakat kendimize zarar verdiği halde yapmaya devam ettiğimiz pek çok şey bağımlılıktır diyebiliriz. İnsanlar üzerinde psikolojik ve sosyolojik hatta biyolojik etkenler doğuracak birçok bağımlılık türü var hatta çok ilginçler. Dünyanın en ilginç bağımlılıklarına gelin hep birlikte tanımış olalım..

Parmak emme bağımlılığı

Cam Yemekten Duvar Boyası Sevdasına: Psikologları Bile Şaşırtan İlginç Bağımlılıklar

Çocuklarda genellikle sütten kesilme sonrası ortaya çıkan parmak emme dürtüsü, eğer önüne geçilmezse ergenlik ve yetişkinlikte de devam edebiliyor. Parmak emme bağımlılığı genelde parmak boyutunda uzama, çene ve diş problemlerine neden olabiliyor.

Dövme bağımlılığı

Amber Luke'un dövmesiz hali şaşırttı - Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İnsanlar genelde bir hatıra için, estetik göründüğü için ya da anlamlı bulduğu için dövme yaptırıyor fakat bir yaptırıp önünü alamayan ve sürekli yeni dövmeler yaptırmaya devam eden çokça insan var. Bazıları için durum biraz öteye geçip tüm vücutlarına hatta yüzlerine kadar dövme yaptırıyorlar. Hep daha da fazla dövme yaptırmak istiyorlar.

Seks bağımlılığı

Gençlerde cinsellik ve bağımlılık

Kişinin cinsel davranışlarını kontrol altına alamadığı bir durumdur. Cinsel bağımlılık, hiperseksüalite ve kompulsif cinsel davranış gibi farklı isimlerle anılır. Cinsel aktivite bağımlılığı, uyuşturucu, alkol ve hatta kumar gibi bağımlılıkların tedavi yöntemlerine benzer şekilde tedaviler gerektiren bir durumdur. Bu bağımlılığın belirtileri durumun risk ve sonuçlarına aldırmadan kontrolün kaybedilmesiyle görülebilir.

Saç yolma bağımlılığı

Trikotilomani ve deri yolma bozukluğunda kişilik özellikleri

Diğer bir adı olan Trikotillomani olarak bilinen bağımlılık, kişilerin kirpiklerindeki, kaşlarındaki, sakallarındaki ve kollarındakiler de olmak üzere saçlarını çekmek için karşı konulamaz bir dürtü hissetmesine sebep olur. Bu bağımlılığa sahip kişiler, saçlarını çekene kadar yüksek düzeyde kaygı hissederler. Bazen Trikotillomani’sı olan kişiler saçlarını çiğner ya da yerler.

Burun spreyi bağımlılığı

Burun spreyleri bağımlılık yapabilir - Sağlık Haberleri

İstatistiklere göre sigaradan sonra en çok bağımlılığın burun spreyleri kullanan kişiler burun spreyine bağımlısı olmasıdır. Bu bağımlılığa sahip olan bireyler, burunları tıkalı olmasa da bu spreyleri günde birkaç kez kullanır ve bunu alışkanlık haline getiriler. Ancak, bu spreylerin aşırı kullanımı, tıkanıklık sonuçlarını kötüleştirir.

Çikolata bağımlılığı

Çikolata Mutluluk Getirmez - Via Pozitif: Kilo vermenin en konforlu hali

Çikolata günümüzde reddedilemeyen besinler arasında ilk sırada yer alıyor. Çikolata bağımlıları gün içeresinde sıklıkla çikolata yiyor ve yemediklerinde çeşitli reaksiyonlar gösteriyorlar.  Çikolata uyuşturucuya benzeyen, beynin serotonin hormonu salgılamasına yol açan alkaloidler içerir. Seratonin hormonu insana canlılık, mutluluk ve zindelik hissi verir (birazcık aşık olma hissine benzer!). Çikolata yendiğinde, bağımlılığa neden olan his budur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu