Dünyanın en eski yoga öğretmeninden mutlu bir yaşam için ipuçları

Geçtiğimiz günlerde 101 yaşında hayatını kaybeden dünyanın en eski yoga öğretmeni Tao Porchon-Lynch'den uzun ve mutlu bir yaşam için 3 ipucu...

Geçtiğimiz Cuma günü 101 yaşında hayata gözlerini yuman dünyanın en eski yoga öğretmeni Tao Porchon-Lynch, 99 yaşındayken verdiği bir röportajda uzun ve mutlu yaşam için 3 ipucu vermişti.

Mutlu ve aktif kalmanın sırrı nedir

"Her sabah uyanıyorum ve bunun hayatımın en güzel günü olacağını söylüyorum, ve öyle oluyor” diyor Porchon-Lynch ve ekliyor, "Hayatım benim meditasyonum.”

Porchon-Lynch, iyimser kalmak için üç basit ipucuna uyduğunu söylüyor.

Birincisinin, olabilecek veya olmayabilecek kötü şeylere sabitlenmemek olduğunu söylüyor; "Zihniniz size engel oluyor. Sizi yanlış gidebilecek her şeyle rahatsız ediyor. Bunların yoluma girmesine izin vermiyorum."

İkincisinin, başkalarını yargılamayı bırakmak olduğunu söylüyor; "Kimseye bakma” diyor, "Herkesden öğrenebileceğini bil.”

Ve son olarak her gün mutlu hissetmeye başladığını söylüyor; "Yüzünüzde bir gülümsemeyle uyanın!”

Porchon-Lynch, 70 yılı aşkın süredir yoga yapmış ve yaklaşık 50 yıl boyunca yogayı öğretmiş. Her yaştan insanı yogayı denemeye teşvik ediyor ve başlamak için asla geç olmadığını söylüyor; "Vazgeçme ve düşünme. Bu dünyayı yeterince görmediniz ve dünyanın güzel olduğunu görmek için çok daha fazlası var.”

"Hepiniz benim çocuklarımsınız"

Porchon-Lynch, yoga öğretmeye gittiği bir grupla yaşadığı bir anıyı ise şöyle anlatıyor: "Bir keresinde yaşlılar için bir yoga programı yapmak için bir yere gittim ve hepsi etrafta oturup gerçekten ölmeyi bekliyorlardı. Topuklu ayakkabılarla geldim ve 'Bana katılacak mısınız?' dedim. Bir kadın, 'Hayır, bizim yaşımızda mı?' dedi. 'Kaç yaşındasın?' dedim. Biri, '68 yaşındayım' dedi. Bir diğeri '75 yaşındayım' dedi. En büyüğü 79'du. Dedim ki, 'Oh, hepsi bu mu? Hepiniz benim çocuklarımsınız!' "

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ