Dünya çapında söylenemeyen cümle: “Regl oldum”

Dünya kadınları "Regl oldum" yerine hangi şifreleri kullanıyor.

Elbette sadece bize özgü bir şey değil "Regl oldum” diyememek. Kadının bunu söylemesi o kadar kolay değil. O yüzden de bir arkadaşına bu bilgiyi vermesi gerekiyorsa da bunu şifreli sözcüklerle anlatır. Dünya çapında da başka başka cümleler çıkmış işte ortaya.

Genç kızlığa ilk adım attığım zamanlarda bir kitap okumuştum; "Yeşil Kiraz". Orada geçiyordu, şaşırmıştım okuduğumda. Hangi ülkede olduğunu şimdi pek anımsayamıyorum ama regl olmuş bir kadın için "Vişneli kadın” deniyormuş. Bu konuda ilk öğrendiğim bu ifadeydi.

Ama işte merak, bugün daha fazlasını öğrenmek istedim ve şimdi sizlerle de paylaşıyorum. Bu ifadeler bazen sevimli bazen ilginç gelebiliyor insana. İşte o cümleler…

Anavatan kan ağlıyor

İşte Türklerin ifade şekli bu. Yani biraz ilginç. Ama insan birkaç kere söyleyince bir süre sonra komik geliyor tabii.

Ama yine böyle ilginç başka ifadeler de var. Mesela Çin'de "Küçük kız kardeşim geldi”, Fransa'da "İngiliz vardı”, Gürcistan'da "Misafirlerim var”, Kanada'da "Ay zamanı”, Singapur'da "Aylık ziyaretçi” deniyormuş "Regl oldum” yerine.

Komik söylemler

Bir de şaşırtıcı derecede komik olanlar var. İnsan okudukça anlam vermekte güçlük çekiyor.

Mesela Hollanda'da "Domates çorbası pişti” deniyormuş. Danimarka'da "Lunaparkta Komünistler var”, İngiltere'de "Boyacılar içeride”, Brezilya'da "Chico'yla beraberim”, İrlanda'da "Çaput reçeli giyiyorum”, Japonya'da "Küçük tatlı çilek, Almanya'da "Rosie Hala ziyarete geliyor”, Yeni Zelanda'da "Kırmızı dalgalarda sörf yapmak”, Belçika'da "Kırmızı bayrak yükseliyor” diyormuş.

Finlandiya'da "Köpek balığı haftası”, Avustralya'da "Şeytanın şelalesi”, Macaristan'da "Aylık yağ değişimi”, Rusya'da "Kızıl ordu” ...

Bana en komik gelen 4 tanesini sona bıraktım. Güney Afrika'da "Ninem kırmızı arabayla geliyor”, Portekiz'de "Tuttuğum takım evde maç yapıyor”, Romanya'da "Noel Baba geldi” ve İspanya'da da "Domates yere düştü” deniyormuş.

Bir şeyi söylememek için onun yerine başka bir şey bulmakta mükemmel zekaya sahip dünya insanı gerçekten. İnsan bir yandan kadın olarak neden rahatça ifade edemiyorum diye hayıflansa da bir yandan da gülmeden edemiyor.

E o zaman isterseniz bunlardan birini seçip kullanabilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ