Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüse karşı temel koruyucu önlemler

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınıyla ilgili yeni bir temel koruyucu önlemler listesi yayınladı.

Koronavirüs salgını ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe büyüyor. Dünya Sağlık Örügütü'ne göre enfekte olan çoğu insan hastalığı hafif bir şekilde atlatıp ve iyileşecek, ancak bazı insanlar için hastalık daha şiddetli olabilir.

Aşağıdakileri yaparak sağlığınıza dikkat edebilir ve başkalarını koruyabilirsiniz.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir dezenfektan ile temizleyin veya sabun ile yıkayın.

Neden: Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı dezenfektan kullanmak, ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

Sosyal mesafeyi koruyun

Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın.

Neden: Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişiden COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıkları nefesiniz ile alabilirsiniz.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

Ellerimizle birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabiliriz. Elleriniz virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Virüs bu bölgelerden vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

Solunum hijyenini uygulayın

Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya temiz peçete ile kapatmak anlamına gelir. Ardından kullanılmış peçeteyi hemen atın.

Neden: Damlacıklar virüsü yayar. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.

Nefes almada zorluk çekiyorsanız, ateş, öksürüğünüz varsa erken tıbbi yardım alın

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Nefes almada zorluk çekiyorsanız, ateşiniz, öksürüğünüz varsa tıbbi yardım alın ve sağlık kuruluşunu önceden arayın. Yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.

Neden: Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Haberdar olun ve sağlık uzmanınız tarafından verilen tavsiyelere uyun

COVID-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olun. Kendinizi ve başkalarını COVID-19'dan nasıl koruyacağınız konusunda sağlık uzmanınız, ulusal ve yerel halk sağlığı merkezi veya işvereniniz tarafından verilen tavsiyelere uyun.

Neden: Ulusal ve yerel yetkililer, COVID-19'un bölgenize yayılıp yayılmadığına dair en güncel bilgilere sahip olacaklardır. Bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için en iyi şekilde yerleştirilirler.

COVID-19'un yayıldığı alanları (son 14 gün) ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri

Yukarıda belirtilen yönergeleri izleyin.

İyileşmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile iyileşene kadar evde kalın.

Neden: Başkalarıyla temastan kaçınmak ve sağlık kuruluşlarını ziyaret etmek, bu kuruluşların daha etkili çalışmasına ve sizi ve diğerlerini olası COVID-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır.

Ateş ve öksürüğünüz varsa ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir.

Sağlık kuruluşunu ve seyahat ettiğiniz kurumu önceden arayın ve en son seyahat ettiğiniz kişilerle irtibat kurmasını söyleyin.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ