Dünya Hemofili Günü: Belirtiler ve alınabilecek önlemler

17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayısıyla hastalık hakkında açıklamada bulunan Prof. Dr. Birol Baytan, hemofilinin belirtilerine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Hemofili, kanın pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasıyla meydana gelen bir kan hastalığıdır. Hemofiliye dikkat çekmek amacıyla 17 Nisan tarihi Dünya Hemofili Günü olarak ilan edilmiştir.

Dünya Hemofili Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, hafif düşmeler sonucunda bile ciddi kanamalara neden olabilen hastalığın genellikle erkeklerde görüldüğünü belirtti.

"Eklem içi kanamalarla ağrılı şişlikler yaşayan hastaların, organ boşluklarının içinde, kaslarında en önemlisi beyin içinde kanamalar görülmektedir" diyen Prof. Dr. Baytan, ülkemizde tedavi altında yaklaşık 5 bin hemofili A (doğumsal faktör 8 eksikliği) ve bin hemofili B (doğumsal faktör 9 eksikliği) hastası olduğunu belirtti.

Eklem içi kanamalara dikkat

Büyük çoğunluğu genetik olan bu hastalık, genelde erkeklerde görülür. Hemofili nadiren de olsa erişkin dönemde antikor gelişmesi sonucu ikincil hemofili olarak gelişebilmektedir.

Görülebilecek en erken bulgu bebeklik döneminde aşı sonrası kol veya bacakta kas içi kanamalarla ortaya çıkabilmektedir. Hemofili hastası bir bebek, yürümeye ve koşmaya başladığı dönemde, düşme veya çarpmalar sonrasında derisinde morluklar ve diz, dirsek veya ayak bileği eklemlerinde ağrılı şişlikler (eklem içi kanamaları) meydana gelmektedir. Hafif düşmelerde bile ciddi kanamalar oluşabilmektedir.

Eklemde şiddetli ağrı, sıcaklık, şişlik ve hareket kısıtlığı ile anlaşılan eklem içi kanamaları, operasyon sırasında (özellikle sünnet) ve basit diş çekimlerinde bile durdurulamayan kanamalar şeklinde görülebilmektedir. Sonu ölümle sonuçlanmasına kadar gidebilecek ciddi kanamalar yaşayan hastalar için 'faktör tedavisi' hayati önem taşımaktadır. Kanamalar, eksik olan faktörün damar yolundan uygulanması ile durdurulabilir. Hastaların faktörü kanama durumunda uygulamaları zorunludur. Yoksa kalıcı eklem sakatlıkları gelişebilmektedir.

Yorumlar

YORUM YAZ