Dünya genelinde göz rengi dağılımı

Abone Ol 

Gözün renkli kısmına iris denir. Renk, melanin adı verilen kahverengi bir pigmentten gelir. Cilt rengini belirleyen de aynı pigmenttir. Farklı göz renklerine farklı miktarlarda pigment neden olur.

Bugün, kahverengi dünya çapında en yaygın göz rengidir.

Genelde, yıl boyunca güneşli olan sıcak iklimlerde kahverengi göz rengi oldukça fazla görülüyor. Kahverengi, gözleri ultraviyole radyasyon ve parlak güneş ışığı nedeniyle zarar görmekten koruduğu düşünülüyor. İnsanlar kuzeye doğru hareket ettikçe, güneş hasarı daha az problem oluyordu. Göz rengi daha açık hale geldi, bunun da soğuk ve karanlık kışlarda daha iyi görmeyi kolaylaştırdığı düşünülüyor.

En geniş göz rengi yelpazesine Avrupa Kıtası sahiptir. Avrupa'da göz renkleri, koyu kahverengiden açık maviye kadar değişir. Genel olarak, en açık göz renklerine sahiptirler.

Yeşil ve mavi gözler Orta ve Güney Amerika'da ve Orta Doğu'nun bazı bölgelerinde yaygındır.

Dünya genelinde göz rengi dağılımı #1

Dünyadaki göz rengi yüzdeleri

Dünya genelinde göz rengi dağılımı bu şekildedir:

Kahverengi

Dünya genelinde insanların yüzde 55 ila 79'u kahverengi gözlere sahiptir. Kahverengi, en yaygın göz rengidir. Koyu kahverengi gözler en çok Afrika, Doğu Asya ve Güneydoğu Asya'da yaygındır. Açık kahverengi gözler Batı Asya, Amerika ve Avrupa'da bulunur.

Mavi

Dünya genelinde insanların yüzde 8 ila 10'u mavi gözlere sahiptir. Mavi gözler Avrupa'da, özellikle İskandinavya'da çok yaygındır. Mavi gözlü insanlar, gözlerin daha az melanin üretmesine neden olan aynı genetik mutasyona sahiptir. Mavi gözleriniz varsa geceleri daha iyi görebilirsiniz, ancak parlama ile ilgili daha fazla sorun yaşayabilirsiniz.

Yeşil

İnsanların yaklaşık yüzde 2'sinin yeşil gözleri var. Yeşil gözler en çok Kuzey, Orta ve Batı Avrupa'da yaygındır. İris, lirokrom adı verilen bir pigment ve sadece biraz melanin içerir.

Elâ

İnsanların yaklaşık yüzde 5'i ela gözlere sahiptir. Elâ gözler nadirdir, ancak tüm dünyada, özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunabilir. Elâ, ortasında altın, yeşil ve kahverengi lekeleri olan açık veya sarımsı kahverengi bir renktir. Elâ gözlü insanlar neredeyse kahverengi gözlü olanlar kadar melanine sahiptir, ancak çoğunlukla merkez yerine irisin kenarındadır.

Kehribar (Amber)

Dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 5'i bu nadir göz rengine sahiptir. Amber gözler nadirdir, ancak tüm dünyada bulunabilir. Amber, altın, yeşil veya kahverengi lekeleri olmayan altın sarısı veya bakırımsı bir renktir. İris çoğunlukla pigment lirokromu içerir ve fazla melanin içermez. Amber gözleri köpeklerde, balıklarda ve kuşlarda çok daha yaygındır.

Gri

İnsanların yüzde 1'inden azı gri gözlere sahiptir. Gri gözler çok nadirdir. Gri gözler en çok Kuzey ve Doğu Avrupa'da görülür. Bilim adamları gri gözlerin mavi gözlerden daha az melanine sahip olduğunu düşünüyorlar. Gri gözler ışığı farklı dağıtır, bu da onları solgun yapar.

Göz renginiz kalıcı olarak 3 yaş civarında belirlenir. Göz renginizi yapay olarak değiştirmenin bazı yolları vardır, ancak gözlerinize zarar verebilirler. Göz renginizi değiştirmek için yapmayı düşündüğünüz her şeyi iyice araştırdığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu