Dünya Emzirme haftası: Kurtarıcı ipuçları

Beslenme değerinin yanı sıra, emzirme aynı zamanda çocuğun zihinsel gelişimi için gerekli olan anne ile bebek arasındaki benzersiz duygusal bağı güçlendirir.

Eğer yeni bir anne iseniz, emzirmek zor olabilir. Ve bu konuda birçok sorunuz olması da oldukça doğal. Yeni annelerin emzirmekten zevk almasına yardımcı olmak için, size rehberlik edecek bu yazıyı mutlaka okuyun ve tanıdığınız annelerle paylaşın.

Sıcak göğüsler daha fazla süt vermesini sağlar

Göğsünüzü ılık ıslak havlu kullanarak masaj yapmak veya emzirmeden önce ılık duş almak süt üretiminin artmasına neden olabilir. Ayrıca tıkalı kanalları önlemeye yardımcı olabilir.

Beslemeleri izlemek için takı kullanın

Bazı anneler besleme sırasında bir taraf sunmayı tercih ederken, diğerleri her iki taraftan da beslenmeyi tercih eder. Bu yüzden, tercihiniz ne olursa olsun, en son hangi göğsünüzle beslendiğinizi hatırlamak önemlidir; ve bu yoğun zamanlarda takip etmek zor olabilir. En kolay hile, sol göğsünüzden beslenmeniz durumunda sağ elinizdeki parmağa bir yüzük takmak. Böylelikle bir sonraki emzirmede en son hangi taraftan bebeğinizi beslediğinizi unutmazsınız.

Sızıntıları yakalamak için süt toplayıcısı kullanın

Hiçbir anne, bir damla kıymetli anne sütünü bile boşa harcamasına izin vermek istemez ve süt toplayıcısı tam olarak bunu başarmanıza yardımcı olan bir alettir. Diğer taraftan emzirirken sızan anne sütünü toplar ve kurtarır.

Sütü buz küpü tepsilerinde saklayın

Pompalanan sütün buz küpü tepsilerinde dondurulması, saklamak için kolay ve uygun maliyetli bir yoldur. Süt küp şeklinde donduğunda, bunları normal dondurucu torbaları içinde saklayabilirsiniz. Anne sütü torbaları pahalı, bu yüzden size biraz para kazandırabilir.

Çok fazla su için

Anne sütü yaklaşık% 90 sudur. Bu nedenle emziren annelerin kendilerini sağlıklı ve sulu tutmalarını sağlayacak kadar su içmeleri son derece önemlidir. Aynı zamanda süt tedarikinin sürdürülmesine ve yenilenmesine de yardımcı olur. Emziren annelerin günde yaklaşık 12 bardak su içmeleri önerilir.

Halka açık yerlerde emzirirken, çift gömlek numarasını kullanın

Halka açık yerlerde emzirmeyi biraz daha özel yapmanın kolay bir yolu çift gömlek yöntemini kullanmaktır. Tek yapmanız gereken bir tişörtün içine atlet giymek.

Anne sütünden dondurma hazırlayın

Pompalanan anne sütünü dondurmak, küçük prensiniz veya prensesiniz için diş çıkarmayı kolaylaştırmanın harika bir yoludur. Bebeğiniz katı yiyecekler yemeye başlamışsa, donarken süt, muz, elma, avokado veya armut gibi meyveler bile ekleyebilirsiniz.

Sütü kurutmak için lahana yaprakları kullanın

Duygusal olarak zor olsa da, her annenin belli bir zamanda emzirmeyi bırakması gerekir. Göğsünüzün üzerine hafifçe ezilmiş bir lahana yaprağı (onu ezmek için normal bir oklava kullanabilirsiniz) yerleştirmek sütün kurumasına yardımcı olacaktır. Lahana, sürece yardımcı olan enzimleri salgılar.

Emzirme döneminde bebeğinizi nasıl tutabilirsiniz?

Süt yapmak doğaldır, ancak emzirme sanatını mükemmelleştirmek için biraz pratik yapmak gerekir. Bebeğin uygun şekilde tutulması, yeni doğan mandalı doğru şekilde tutturmak, meme uçlarında ağrı oluşmasını önlemek ve deneyimi hem anne hem de bebek için bir zevk haline getirmek için esastır. Yukarıdaki fotoğraf, hangi pozisyonun en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sizin de emzirmek ile ilgili ipuçlarınız varsa, yoruma ekleyerek annelerimize ışık tutun:)

Doğru emzirme tavsiyeleri

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ