Düğün öncesi kilo vermek için öneriler

Düğün öncesi hemen hemen herkesi saran kilo verme telaşının üstesinden, daha az stresli ve daha farklı detaylara dikkat ederek gelebilirsiniz.

Düğün günü belirlendiği ve hatta tarih konuşulmaya başladığı andan itibaren gelinler birden hırsla ve hızla kilo vermek ister. Ne kadar zayıf olursa olsun her gelinin vereceği en az birkaç kilo fazlası mutlaka vardır.

Yeteri kadar stresli olan bu dönemde bir de üzerine kilo verme stresi ve heyecanı eklenir. Halbuki bu dönemi daha az stresli ve daha farklı detaylara dikkat ederek geçirebilirsiniz. Böylece çılgınlar gibi diyet yapmak yerine basit hamlelerle daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İşte size bazı basit ipuçları ve öneriler:

- Hayatınızı sevdiğiniz yemeklerden uzak sürdürmek bu dönemde sizi fazlasıyla gerecektir. Bunun yerine yalnızca sağlıksız yiyeceklerden uzak durmanız yeterli olacaktır.

- Şunu hiçbir zaman unutmayın. Çok sıkı diyet kuralları uygulamaya başladığınız her diyetin sonunda kendinizi koca bir hamburgerin başında ya da elinizde çikolata kavanozu ile bulabilirsiniz. İmkansız görünen diyetlere başlayarak kendinizi heba etmeyin.

- Öğünlerinizi bölebildiğiniz kadar bölün. Bir sabah bir akşam yemeyi bırakın ve günde 5-6 öğün yemeye çalışın.

- Sık yiyerek hem metabolizmanızı hızlandırırsınız hem de her öğünde eskisi gibi tıka basa yemek zorunda hissetmezsiniz kendinizi.

- Servis tabaklarınızı küçültmek de bu iş için faydalı olacaktır. Ya da gözüm doymalı karnımdan önce yoksa moralim bozulur diyorsanız, servis tabağınızdaki yiyecekleri zengin göstermek için bol salata ve sebzelerden faydalanabilirsiniz.

- Arkadaşlarınızdan, nişanlınızdan ve ailenizden de destek almalısınız. Çünkü bu süreç yeme refleksi gibi görünse de tamamen psikolojik bir süreçtir. Motivasyonunuzun her zaman tavan noktada olması için birkaç arkadaşınız ile birlikte grup kurarak diyete başlamanız sizin için süper bir fikir olabilir.

- Tatlı krizlerinizi çikolatadan uzak geçirmeyin. Bitter çikolatanız her daim yanınızda olsun.

- Tuzu kesin ve bol su için. Bu bile size bu yolda bir sürü artılar kazandıracaktır.

- Yanınıza meyve ve sebzelerden oluşan atıştırmalık poşetlerden hazırlayın. Böylece açlık krizlerinize bir son verin.

- Kendinize hedef koyarken ulaşılabilir olmasına özen gösterin. Boş hayaller sizi bu yolda boşuna oyalar ve bir süre sonra sıkılmanıza yol açar.

- Severek ve özenerek yemek yiyin. Yemek saatini kendiniz için özelleştirin. Angelina Jolie her öğününde mum ışığını kullanıyormuş mesela. Siz de kendinizi yemek yerken özel ve güzel hissedin daima.

- Ve ne yaparsanız yapın vazgeçmemeniz gereken tek şey egzersiz. İlle de bir spor salonu olmasına gerek yok. Yürümekten zevk alacağınız bir güzergah ve rota belirleyin. Günde yarım saat bile sizin yağ yakımınızı harekete geçirecektir.

Yorumlar

YORUM YAZ