Dudaklarınızın da güneş korumasına ihtiyacı var

Cildin güneş koruyucu ile korumanın, güneş hasarından ve potansiyel cilt kanserinden kaçınmanın anahtarı olduğunu biliyoruz. Peki, dudaklarımızı yeterince koruyabiliyor muyuz?

Ebette, her gün yüzünüze güneş kremi sürmeyi hatırlıyorsunuz, ancak vücudunuzun küçük bir güneş koruması için çığlık atan bölümleri de var. Dudaklar, yüzünüzdeki cilde göre çok daha ince, daha hassas bir yapıya sahiptir ve korunması gereken en önemli alanlardan birisidir. İnce dudak derisinde çok az melanin olduğu için UV ışınlarından yaşlanmaya ve hasara daha yatkındır. Dudaklar, yüzün geri kalanıyla aynı miktarda UV ışınları alır, ancak daha ince bir stratum corneum (cildin üst tabakası) nedeniyle daha az doğal korumaya sahiptir.

Mutlaka bir koruyucu kullanın

Dudaklarınıza her zaman çok sayıda nedenden dolayı gerçekten ihtiyaç duydukları SPF'yi veremeyebilirsiniz. Ağzınızı sürekli konuşmak, yemek yemek ve nefes almak için kullanıyorsunuz, bu yüzden kullanacağınız güneş korumasının hemen yok olacağını düşünüyorsunuz. Ancak bu doğru değil; dudaklar için SPF oldukça uzun sürebilir.

Bazı güneş koruyucuların yüzeye oturduğu doğru olsa da, bazıları da (çoğunlukla kimyasal güneş koruyucu ürünler) ışınları emmek ve saptırmak için cildin en üst katmanının altına nüfuz eder. Fiziksel güneş koruyucuları da kesinlikle koruyucu bir kaplama oluşturur ve cildin yüzeyinde kalır. Fiziksel güneş koruyucularını her iki saatte bir uygulayarak dudaklarınızı korumaya devam edebilirsiniz.

Güneş korumasının yanında A ve E vitaminleri, shea yağı ve ayçiçeği tohumu yağı gibi bileşenlerle dudakları gün boyu yumuşak ve nemli tutacak ürünleri ve hidrasyon ve güneş koruması ile birlikte muhteşem renkler sunan renkli SPF dudak balsamlarını da tercih edebilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ