DSÖ 2019'un sağlık tehdit listesini yayınladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2019 yılında küresel anlamda sağlığı etkileyecek en büyük 10 tehlikeyi sıraladı. Buna göre sağlık tehditlerinin ilk sıralamalarında, hava kirliliği ve iklim değişikliği var.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2019 yılında küresel anlamda sağlığı etkileyecek en büyük 10 tehlikeyi sıralayarak, her yıl hazırladığı raporda bu tehditlere yönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerileri de sundu.

Hava kirliliği ve iklim değişikliği ilk sırada

Listeye göre hava kirliliği, insani krizler ve aşı olmayı reddeden insanlar 2019'da, küresel anlamda insan sağlığını tehlikeye düşürecek tehditler arasında yer alıyor.

DSÖ, her yıl hazırladığı raporda bu tehditlere yönelik 5 yıllık plan ve çözüm önerileri sunuyor. Örgütün 2019 raporunda, bulaşıcı hastalıklar, ilaca dayanıklı virüsler ve yaygın görülen ancak önlenebilir kalp ve akciğer hastalıkları listede yer alıyor. Listenin ilk sıralarında yer alan maddede ise hava kirliliği ve iklim değişikliği yer alıyor.

Tehlike listesi

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2019 yılı için insan sağlığını tehdit edecek tehlikeler şöyle:

Aşı olmaya karşı direnç, küresel grip salgını, hava kirliliği ve küresel ısınma, bulaşıcı olmayan hastalıklar, sağlıklı ve kaliteli yaşam koşullarından mahrum kalmak, mikroplara karşı dayanıklılık, Ebola ve diğer ölümcül bulaşıcı hastalıklar, yetersiz temel sağlık hizmetleri, Dang (eklem ağrılı ateşli bulaşıcı hastalık), AIDS (HIV).

Yorumlar

YORUM YAZ