Dövme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

Dövme yaptırmak, özellikle daha önce hiç yapmadıysanız, hem heyecan verici hem de korkutucu olabilir. İşte sizi ilk dövmenize hazırlamak için bilmeniz gerekenler.

Ne tür bir dövme istediğinizi belirlemek için zaman ayırın, aceleye gerek yok. Dövme tasarımları, delicesine aşırı gerçekçi olandan en basit çizgi sanatına kadar geniş bir yelpazeden oluşur. Farklı çeşitlere bakın ve en çok hangisini istediğinizi belirleyin. Derin bir anlamı olması gerekmez, sadece hoşlandığınız bir şeyi seçebilirsiniz.

Seçtiğiniz dövme hakkında hala biraz kararsızsanız, denemek için önce geçici bir dövme yaptırmayı deneyin.

Evet, canınız yanacak

Dövme yaptırmak acı veriyor ve bunu engellemenin gerçekten bir yolu yok. Dövme yaptırırken, iğne cildinizin yaklaşık 1/16'sını deliyor. Dövmenin kalıcı olmabilmesi için dermis katmanına işlemesi gerekiyor. Yani evet, bu canınızı acıtacak ve cildinizi kanatacak.

Bir dövme cilt hassasiyetinin artması nedeniyle özellikle regl döneminde daha acı vericidir, bu nedenle bu tarihlerde yaptırmamak en iyisidir. Dövme yapılırken insanlar ağlayabilir veya bayılabilirler. Utanılacak bir şey yok, ancak cildinizin daha az hassas olduğu bir bölgeyi seçerseniz daha az acı yaşarsınız.

Hassas bölgelerden kaçının

Herkesin acı için eşiği farklıdır. Fakat kaburgalar, dirsekler, dizlerin arkası ve kasıklardan kaçınmak en iyisidir, çünkü bu bölgeler ağrıya fazla duyarlıdır ve en acı verici bölgeler olarak kabul edilir. Bu bölgeler daha az etli dokuya sahip veya kemiği saran yağ ya da deri çevresinde dallanan çok sayıda hassas sinir uçları bulunan bölgelerdir. Genel bir kural olarak, dövmeler bir kişinin en çok gıdıklandığı bölgelerde daha fazla acı verir.

Dövmelere alerjiniz olabilir

Evet, dövmelere alerjik olmak çok yaygın bir durum. Dövme için kullanılan özel boyaların çoğunluğu cıva gibi ağır metallerden yapılır. Bu dövme pigmentlerini cildinize enjekte etmek tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Dövme yaptırmadan önce bazı testleri yaptırmak için bir dermatoloğa gidebilirsiniz.

Dövmecinizi dikkatlice seçin

En az bir hafta önce saygın bir dövme stüdyosu seçin. Karar vermeden önce çevrimiçi veya çevrimdışı, portföylerini ve insanların yorumlarını inceleyin. Dövme salonu temiz mi? Ne zamandır iş yapıyorlar? Otoklavları ve ekipman sterilizatörleri var mı? İğneleri ve diğer keskin nesneler müşterilerinin önünde açılıp yalnızca bir kez mi kullanılıyor? Sanatçılar dövme yaparken lateks eldiven kullanıyorlar mı? Bu soruları doğru cevaplayamıyorlarsa, uzaklaşın!

İyi bir uyku uyuyun. İyi bir yemek yiyin. Bolca su için. Her türlü alkolden, enerji içeceğinden, kahveden uzak durun. Dövme yaptıracağınız bölgeyi nazikçe ve kesmeden tıraş edin. En az iki gün önce yorucu bir egzersizle kaslarınızı germeyin, şişmeye neden olabilirler. Rahat bir kıyafet giyin. Ekipmanın temiz olduğundan ve masaya yerleştirilen yeni iğnelerin bulunduğundan emin olun.

Dövme sonrası bakıma önem verin

Tüm gerekli antibakteriyel sabunları, kremleri ve losyonları hazırlayın, böylece dövmenize hemen bakım yapmaya başlayabilirsiniz. Dövmelerin iyileşmesi genel olarak yaklaşık iki ila üç hafta sürer, ancak bölgeye ve hazırlıklarınıza bağlı olarak daha fazla zaman gerekebilir. Temizlerken ve nemlendirirken, alanın çevresinde nazik olduğunuzdan emin olun. Havalandırmayı unutmayın.

Her dövme farklı bir deneyimdir, bu yüzden iyileşme süreci gibi durumlar beklediğiniz gibi olmadıysa endişelenmeyin.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ