Dopamin fasting ile daha verimli bir hayat!

Teknolojiyle çevrili olduğumuz hayatımızda bir şeylere odaklanma süremiz giderek azalıyor. Mutluluklarımız bile hızla değişiyor. İşte hayatınızdan daha çok verim almanız için güzel bir öneri: Dopamin fasting!

Abone Ol 

Dopamin fasting nedir?

Fasting yani Türkçe adıyla oruç tutmak. Oruç tutmak deyince aklınıza sadece yemekten uzaklaşmak gelmesin. Günlük hayatta sürekli vakit geçirdiğimiz şeyleri bırakmak dopamin fasting uygulamasının temelini oluşturuyor. Eğer sizin de odağınız çok kısaysa ve bağımlılık derecesinde bir şeylerle çok fazla vakit geçirip oyalanıyorsanız bu uygulama size çok yarayacak. Peki ama nasıl? Hemen anlatıyorum. Günlük hayatta çok fazla vakit geçirdiğiniz bir şeyi düşünün mesela Instagram uygulamasında çok fazla vakit geçiriyorsunuz diyelim. Instagramda vakit geçirmek size dopamin yani mutluluk hormonu sağlıyor. Sayfayı yukarı kaydırdıkça yeni bir datayla karşılaşıyorsunuz. Beyninize sürekli bilgi girişi yapmak bu uygulamaya olan bağımlılığınızı arttırıyor. Beyninizde dopamin salgılanması güzel bir şey ama onun da fazlası büyük bir tehlikeye sebep oluyor! Sevdiğiniz şeylere bir süre ara vermek ardından tekrar başlamak sizin daha üretken ve odaklı olmanızı sağlıyor. Dopamin fasting işte tam olarak bunu amaçlıyor.

Dopamin Detoksu Nedir? Nasıl Uygulanır? - YandestekDopamin detoksu: denedim ve gerçekten zordu - dogruvitamin.com

Nasıl yapılır?

  • Bağımlılık derecesindeki bir alışkanlığınızı seçin.
  • Günde bir saat bu alışkanlığınızdan olabildiğince uzak kalmaya çalışın. Bu sürece alıştıkça saati günde dört saate çıkarın.
  • Alışkanlığınızdan uzak kalmaya adapte olduktan sonra bu pratiği haftada komple bir gün ya da üç ayda bir hafta sonu gibi sisteme oturtabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu