Dondurma yerken bunlara dikkat edin

Dondurma diğer tatlılara göre masum bir tatlı ama kilo almak istemiyorsanız dondurma yerken de dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Dondurmalar yaz günlerinde serinlemek için ideal. Ancak uzmanlar kilo kontrolü açısından günde 100 gramdan fazla tüketilmemesini öneriyor.

İçeriğinde yoğun miktarda süt bulunan dondurmalar iyi birer kalsiyum ve fosfor kaynağı. Dondurma ayrıca, B grubu vitaminler ve A vitamini bakımından da çok zengin. Ancak 100 gramı ortalama 200 kalori içeren dondurmaları ölçülü bir şekilde tüketmek gerekiyor, özellikle çocukların büyüme dönemlerinde, kemik gelişimlerine katkıda bulunduğu iddia edilen dondurmayı tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Nelere dikkat edilmeli

Porsiyon: Tam yağlı süt ve süt ürünlerinin hatırı sayılır miktarda doymuş yağ içerdiğini hatırlayarak porsiyonlarınızı küçültün.

Ekstralar: Kurabiyeler ya da çikolatalı gevrekler ekstra yağ içerir. Eğer dondurulmuş bir şeyler tüketmek istiyorsanız meyve ilaveli olanları tercih edin.

Şeker ilavesi: Şeker ilave etmeden tatlı bir yiyeceği nasıl elde edersiniz? Elbette yapay tatlandırıcılarla... Bu da, diyabeti olmayanlar için çok da ideal bir tercih değil.

Soslar ve kaplamalar: Dondurma külahınızı erimiş çikolataya batırdınız, oradan fıstık kutusuna, oradan da renkli şekerciklerin içine... Muhtemelen tonlarca ekstra yağ ve kalori aldınız. Dondurma tüketirken bu tip soslar ve kaplamaların ekstra kalori anlamına geldiğini hatırlamanızda fayda var.

Yorumlar

YORUM YAZ