Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek ne kadar süre beklenmesi gerektiği çiftlerin merak konusu.

Abone Ol 

Evli çiftlerin arasındaki cinsellikle ilgili merak edilenlerden birisi de hamilelik dönemindeki cinsellik konusu. Hamilelik döneminin son zamanlarında cinsel ilişkinin arası oldukça uzar ve çiftler doğumdan sonra çok beklemeden cinsel ilişkiye girmek isterlerse ne yapmaları gerektiği konusunda uzmanlara kulak verdik. İşte uzman gözü ile hamilelikten sonra en çok merak edilen konulardan biri olan cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceği konusundaki gerçekler:

Cinsel ilişkiye doğumdan hemen sonraki haftalarda girmek çoğu uzman tarafından doğru değildir ve yasaklanmaktadır. Anneler doğumdan sonra lohusalık dönemine girer bu dönem herkesin de bildiği gibi anneler için oldukça zor bir dönemdir. Bu dönemde anneler ruhsal ve bedensel olarak kendilerin iyi hissetmeyebilirler. Bu yüzden cinsel uyaralma süresi de çok uzamaktadır.

Bütün bu sebepler neticesinde uzmanlar doğumdan sonra özellikle lohusalık döneminde cinsel ilişkiyi önermezler.

 

Cinsel yaşama sağlıklı bir şekilde devam etmek için uzmanlar 6 haftalık bir bekleme süresi önermekte. Bu süre zarfında anne kendini iyice toparlar ve bebeğine alışır. Cinsel ilişkiye girmek için özellikle lohusalık döneminin geçmesi beklenmelidir. Böylece çiftler cinsel hayatlarına sağlıklı bir şekilde kaldıkları yerden devam edebilirler.

Peki, doğumdan sonra cinsel ilişki için ne kadar süre beklenmelidir?

Doğumdan hemen sonra cinselliği özleyen çiftlerin en merak ettiği konu da cinsel ilişki için ne kadar süre beklemeleri gerektiğidir.

Doğum sonrası rahimin ve vajinanın toparlanması ve eski haline dönmesi için bir süre beklenmelidir. Bu sürede anne hamileliğe ve doğuma bağlı meydana gelen fiziksel yorgunluğu atlatacaktır. Bu sebeple cinsel ilişki çin beklemek en doğrusudur.

Pek çok anne ve baba doğumdan sonra aşklarını canlandırmak için uzun süre ara verdikleri cinsel hayatlarına hemen dönmek istede de uzmanlar çiftlerin 40 gün beklemesi gerektiğini söylüyorlar. Fakat bu süre kişiye göre değişebilir bu yüzden en doğrusu doktorunuza danışmak.

Sezaryen doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir?

Günümüzde oldukça fazla tercih edilen sezaryen doğum ile normal doğum sonrası bazı farklılıklar mevcut. Bu sebeple sezaryen doğum sonrası cinsel yaşamda bir farklılık olup olmadığı da çiftler için merak konusu oluyor.

Halk arasında sezaryen sonrası cinsel ilişkinin daha uzun süre yasak olduğu düşünülse de bu bilgi ve inanış oldukça yanlıştır. Normal doğumda olduğu gibi 40 gün cinsel ilişkiye girmeden beklemek yeterli bir süredir. 40 gün geçtikten sonra yine sağlıklı bir bilgi almak için kadın doğum uzmanına danışmalısınız ve onayını almalısınız.

Lohusalık döneminin cinsel ilişkiye etkisi var mı?

Lohusalık dönemi hemen hemen her anne için zorlu bir süreçtir. Anne olma rölüne alışmaları, ruhsal ve fiziksel olarak toparlanmaları bu süreçtedir. Bebeklerin anne babalarına, anne babaların da bebeklerine alışmaya çalıştığı bu dönemde annelerde depresyon ve hüzün ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki önerilmez.

Lohusalık döneminde kadının beden ve ruh sağlığının normalde dönmesi için belirli bir süre beklenir. Aynı zamanda emzirmeye yönelik hormonlar da cinsel istekte ve uyarılma da azalmaya sebep olur. Sonrasında ise vajinal ıslanmada sorunlar ortaya çıkabilir. Bu dönemde çiftlerin cinselliğe ara vermesi önerilir.

Lohusalık fiziksel olarak cinsel ilişkiye zarar vermese de anne için ruhsal ve fizyolojik toparlanma süresi gerekmektedir. Anne toparlanana kadar 6 hafta kadar beklenmesi çiftlerin ilişkileri için de sağlıklıdır.

Doğumdan sonra cinsel ilişkide ağrı olur mu?

Doğumdan sonra belirli bir süre ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Bu çok normaldir çünkü kadınlarla lohusalığın etkisiyle cinsel uyarılmada azalma olur. Bu durum da vajinal ıslanmayı olumsuz etkiler ağrı şikayeti cinsel ilişki sırasında daha önce görülmese de bu dönemde ortaya çıkabilir.

Ağrı olması cinsel uyarılmada ve dolaylı olarak vajinanın ıslanmasında olumsuz etkilere yol açar. Bu oldukça normal bir fizyolojik durumdur ve geçicidir. Çiftler basit önemlerle ağrıları ortadan kaldırabilirler.

Eğer doğum sonrası cinsel ilişkide ağrı yaşıyorsanız doktorunuza danışarak öneriler alabilirsiniz. Bu durum çok nadir görülen bir durum olsa da normaldir ve çiftler doğru zamanı beklemelidir. Zaten kadın kendini hazır hissettiğinde hemen cinsel ilişki başlangıcı yaşanabilir.

Başa dön tuşu