Doğum sonrası vücudunuzu sevmenin ipuçları

Yapılan bir araştırma, doğum yapan kadınların yüzde 72’sinin yeni vücutlarından hoşlanmadıklarını ortaya koydu.

9 ay süren zorlu bir süreç sonunda, size ışıl ışıl bakan kızınızı/oğlunuzu kucağınıza aldınız. Bir mucizeye sahip olmanın elbette ki bazı bedelleri oldu. Alınan kilolar, çatlaklar, sarkık göğüsler… Peki bu görüntü utanılacak bir şey mi, yoksa bir şeref madalyası mı?

Yapılan yeni bir araştırma, doğum yapan kadınların yüzde 72'sinin yeni vücutlarından hoşlanmadıklarını ve özgüvenlerini yitirdiklerini ortaya koydu. Her 10 kadından 3'ü vücutlarına minnettar olduklarını söylerken, 7'si bu yeni görünümün endişe verici olduğunu ve çevrelerinden sürekli olumsuz yorumlar aldıklarını söyledi. Ancak, bir çocuğu dünyaya getirmek, bir kadın bedeninin yapabileceği en mükemmel şeydir ve elbette şekil değiştirecektir.

Sağlıklı olmayı ve güzel görünmeyi istemek çok doğal. Fakat bunu bir sorun haline getirmeyi değil, anne olmanın tadını çıkarmaya odaklanmak, bu zorlu süreci atlatmanın en önemli yolu.

Yeni bedeninizi sevmenizi sağlayacak bazı ipuçları

Bebek sahibi olmak vücudumuza garip şeyler yapar. Düz saçlarınız kıvırcıklaşabilir, ayaklarınız bir miktar büyüyebilir, vücudunuz şekil değiştirir , cilt ve saçlarınız eskisinden farklı olabilir. Bu görüntüden şikayet etmek yerine yeni sizi sevmeyi öğrenin. Ve düşünün; bu değişiklikler olmadan oğlunuz veya kızınız olmayacaktı.

Kıyafetlerin bedenlerine bakmayı bırakın. Etiketleri okumayı değil, vücudunuza uygun olup olmadığına bakmaya başlayın. Her dükkanın veya markanın kıyafet boyutları biribirinden farklı oluyor. Kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler tercih edin.

Eski sutyenlerinizi atın. Bebeğiniz emsin veya emmesin, doğum yaptıktan sonra göğüslerin şekli tamamen değişiyor. Göğüslerinizin yeni bedenini tam olarak öğrenin ve iyi desteklenen yeni sutyenler alın.

Pantolonlarınız dar geliyor diye üzülmeyin. Öncelikle bu yaşadığınız şeyleri, milyonlarca kadının da yaşadığını unutmayın. Bedeninizi toparlamak için spor yapın ama size küçük gelen kıyafetleri dert etmeyi de bırakın. İhtiyacınız varsa bir beden büyük pantolonlar alın. İçinde rahat olduğunuz kıyafetlerle daha mutlu olacaksınız.

Giymekten hoşlandığınız şeyleri giymekten çekinmeyin. Eski görüntüde olmasa bile, sevdiğiniz şeyleri giymek, size kendinizi iyi hissettirecektir.

Çocuklarınıza ilettiğiniz mesajı düşünün. Çocuklarınız eğer sürekli bedeninizden şikayet ettiğinizi duyar ve mutsuzluğunuza şahit olursa, kendi bedeniyle barışık olmak konusunda sorunlar yaşayacaktır. Onları pozitif düşünmeye yönlendirin. Çocukların, sahip oldukları bedeni severek büyümeleri, kendilerine güven duymalarını sağlayacaktır.

Vücudunuzda sevdiğiniz yerlere odaklanın. Çok güzel gözleriniz var veya insanlar saçlarınız hakkında size sürekli iltifat ediyor. Bu mesajları dikkate alın. Olumsuz değil olumlu şeylere odaklanın.

Kendinizle gurur duyun. Unutmayın, bir bebeği dünyaya getirmek, muhteşem bir şeydir. Vücudunuz inanılmaz bir şeyi başardı. Kendinizle gurur duyun

Bedeniniz, bir insanın varoluşuna aracı oldu. Bunun ne kadar değerli olduğunu unutmayın. O, kendine düşeni yaptı, size sonsuza dek sürecek bir mutluluk verdi.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ