Doğum kilolarından kurtulmanın yolu: Bebekli spor

Zamanınızın bir çoğunu bebekle geçiren yeni anne, günlük ayıracağı kısa bir zamanla eski formuna geri dönebilir.

Kucağınıza aldığınız ve bütün dünyanızı kaplayan minik bir bebek. Size yaşattığı duygular kuşkusuz ki tarif edilemez. Fakat bu mucizenin bir de başka açısı var. Hamilelik sürecinde aldığınız kilolar, sarkık göbekler, süt dolu göğüsler ve gittikçe uzaklaştığınız aynalar. Zamanının bir çoğunu bebekle geçiren yeni anne, günlük ayıracağı kısa bir zamanla eski formuna geri dönebilir. Bunu yaparken de bebeğinizle iletişiminizi kuvvetlendirebilir, onunla oynayabilir aynı zamanda da sporunuzu yapabilirsiniz.

İpucu: Bebekle spor yapabilmek için, bebeğinizin başını tutabilmesi gerekmektedir. Bu da yaklaşık 3- 4 aylardır. Spora başlayacak annelerin de öncesinde mutlaka esneme hareketleri yapması gerekmektedir. Şimdi derin bir nefes alın. Spor zamanı!

Bebek Dansı

Dans, tüm önemli kas gruplarını içeren hafif bir kardiyovasküler egzersiz sağlar, denge ve koordinasyonu geliştirir. Ne kadar yorgun ve stresli olursanız olun ruh halinizi düzenleyecek, size iyi gelecektir. Bebeğiniz henüz küçükse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza alın ve başını dikkatlice kavrayın. Hafif veya orta hızda bir müzikle, karnınızı içeri çekerek dans etmeye başlayın. Şarkıya eşlik etmeyi de unutmayın!

Kıvrılmak

Yere sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere bakacak şekilde yerleştirin. Bebeğinizi kasık kemiğinizin üzerine oturtun ve kol atlarından onu sıkıca tutun. Bu şekilde vücudunuzu esneterek, serbest bırakın. Bu şekilde sırt kaslarınızı güçlendirirsiniz.

Yarım mekik

Yere sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere bakacak şekilde yerleştirin. Bebeğinizi kasıklarınızın üzerine oturtun ve sıkıca tutun. Başınızı yerden bir iki kademe kaldırın, aynı anda bebeğinizi de hafifçe kaldırıp, oturtabilirsiniz. 15-20 tekrar yapıp dinlenin. Bu şekilde 2 set gerçekleştirebilirsiniz.

Yüz üstü bebek hareketi

Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı dizlerden bükerek dik bir konuma getirin. Bebeğinizi bacaklarınızın üzerine, yüzüstü yatırın ve sıkıca tutun. Dizlerinizi göğsünüze doğru çekin.

Hem bacak hem karın hareketi

Aynı pozisyonda bu kez başınızı ve omuzlarınızı da hafifçe kaldırın. Bu hareket bebeğinizi de öne arkaya hafifçe sallayacaktır. Hareketi yaparken karnınızı sıkın ve 15-20 kez tekrarlayın.

Bağdaş hareketi

Bağdaş kurun ve bebeğinizi göğsünüzün önünde dik bir pozisyonda tutun. Bu hareket, sırt, omuz ve iç bacakları güçlendirecektir.

Bebek havaya

Aynı pozisyonda bu kez, bebeğinizi havaya kaldırıp indirin. Kollarınızı kaldırdığınızda bir süre bekleyin ve yavaşça indirin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin, dinlenin ve tekrar deneyin.

Kanguru hareketi

Bebeğinizi kanguruya koyun ve bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, ayaklarınızı dışa doğru yerleştirin. Dizlerinizden hafifçe eğilin ve kalkın. Bu hareketi yaparken kalçalarınızı sıkın.

Açık adım yürüyüş

Bebeğinizi kucağınızda sıkıca tutun. Bacaklarınızı açın ve geniş bir adım atın. Her iki dizinizi de 90 derece bükün. Öz bacağınızı bileğinizden bastırın, arka ayağınızın topuğunu hafifçe kaldırın. Bu hareket kalça ve bacaklarınız için süper sonuçlar verecektir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ