Doğru yatak nasıl bulunur?

Sürekli olarak yorgun uyanıyor ve sebebini bilemiyor musunuz? Bunun sebebi yatağınız olabilir! İşte doğru yatağı bulmanız için bazı ipuçları...

Abone Ol 
İyi bir gece uykusu sağlığınız için çok önemlidir. İyi uyuyabilmeniz için doğru yatağa, ve çıtalı bir çerçeveye ihtiyacınız var. 

İyileştirilmiş uyku kalitesi, yalnızca ertesi sabah dinlenmiş hissetmenize yardımcı olmaz. Günlük hayatın birçok yönü, biraz daha fazla uyku ile kalıcı olarak iyileştirilebilir.

Bu, örneğin performansınızı içerir,  fiziksel olarak çok yorulmadan daha fazla hareket edebilirsiniz.

Ayrıca uyku yoluyla vücudunuzun yenilenmesi çok daha kolaydır . Zihin aynı zamanda daha alıcıdır.

Kilo vermekte zorlananlar için kaliteli uyku başarının anahtarı olabilir. Çünkü kilo yönetimi daha kolaydır.

Sonuçta, siz uyurken vücudunuz çok fazla kalori yakar. Ve siz devam ettiğinizde lehinize sonuçlanacak olan sadece kısa vadeli düşünceler değildir.

Çok sayıda çalışma, çalışma katılımcıları yeterince ve iyi uyuduklarında kanser, diyabet ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Peki günlük yaşamınızda iyi bir uykuyu nasıl olmalıdır?

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalı? - AZRA YATAK

Vücudunuz ön planda

Bir yatak muhtemelen evinizdeki en önemli mobilya parçalarından biridir.

İdeal olarak, hayatınızın üçte birini içinde geçirirsiniz. Ancak doğru yatağı, uygun çıtalı çerçeveyi ve kaliteli bir yatağı seçmek için sadece görselliği dikkate almamalısınız.

Kilonuz ve tercih ettiğiniz uyku pozisyonu, yatak seçimini etkiler. Sabahları ağrı, tutukluluk, yorgunluk yatağınızın size uygun olmadığının işaretleridir.

Tabii ki, yatma yüzeyindeki tümsekler ve çöküntüler gibi dış belirtiler de bir işarettir. Bu durumda, yeni bir yatak almanız gerekir.

Ergonomik açıdan yatak, vücudu mümkün olduğunca desteklemelidir. Herkesin vücudu farklıdır ve aynı yatak herkese uymaz.

Biraz daha kilolu musun? O zaman vücudunuz uyku sırasında esneklik ister ve sırtüstü uyuyanların çoğu daha sert bir şilte üzerinde kendilerini rahat hisseder.

Öte yandan, hafif bir kişi sert bir şilte üzerine uzanırsa, şilte pratik olarak onu desteklemez ve bu nedenle ergonomik değildir. En iyi sonuç, yatağı size özel tasarlayarak elde edilir.

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası - Doğtaş

Doğru genişliği seçin

Birçok çift “Yatak ne kadar geniş olmalı?” Sorusu sıklıkla tartışılan konulardan biridir. 90 santimetre bir yetişkin için en uygun boyutturBu nedenle, bir çiftin yatağı 180 santimetre genişliğinde olacaktır.

Tabii ki, insanların hepsinin farklı boyları vardır ve bazen yatak odasında böyle bir yatağı koymak için yeterli alan yoktur. O zaman daha küçük bir model kullanmalısınız.

Ergonomik bir uyku pozisyonu için kişinin 100-120 santimetrelik bir alana sahip olması gerekir. Çift kişilik bir yatak için, diğer uyuyan kişiyi rahatsız etmeden pozisyon değiştirebileceğiniz 160 santimetre iyi bir minimumdur.

Uzunluk açısından yatağın, içinde uyuyan kişiden 15 cm daha uzun olması tavsiye edilir.

Bir yatak için, başlıklar yükseltilip alçaltıldığı için önerilen ekstra uzunluk 20 santimetredir. Tek kişilik uyuyanlar çift kişilik yatakta ayrı şilteler kullanabilirler.

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? Doğru Yatak Tercihinin 5 Püf Noktası - Doğtaş

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu