Doğru uyku nedir? Uyku süresi ne kadar olmalı?

Abone Ol 

Uykusuzluk son birkaç yılda popüler bir konu olarak ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre, uykusuzluk birçok sağlık problemlerine yol açıyor. Bunlar; hafıza sorunları, ruh hali değişiklikleri, yüksek tansiyon ve zayıflamış bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Uykusuz olmak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az uyku veya kalitesiz uyku almanız anlamına gelir. Uyku insanın temel ihtiyacıdır. İhtiyacınız olanı elde etmek, en iyi şekilde çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Doğru uyku nedir? Uyku süresi ne kadar olmalı? #1

Uyku döngüleri 

Yetişkinler için uyku saati, gecelik 7 ile 9 saat arasıdır. Bu süre zarfında vücudunuz 5 farklı uyku evresinden geçer:

1- Uyuşukluk

2- Hafif uyku

3- Orta ile derin uyku 

4- En derin uyku 

5- Hızlı göz hareketi ve hızlı göz hareketi dışı rüya görme

İlk iki evre en hafif uykudur. Vücudunuzun sıcaklığını düşürerek ve beyin dalgası hareketinizi azaltarak vücudunuzu daha derin uykuya ve dinlenmeye hazırlıyor. 

Üçüncü ve dördüncü aşamalar daha derin uykudur. Vücudunuzu onarmak ve iyileştirir. Beyniniz tüm vücut fonksiyonlarını optimize etmek için önemli hormonlar salgılar.

Beşinci aşamada rüya görme gerçekleşir.

Ne kadar uyu yeterlidir sorusuna gelince, tüm uyku evrelerini hesaba katmak gerekir. Her insan her bir aşamada farklı miktarda zaman harcar.

Doğru uyku nedir? Uyku süresi ne kadar olmalı? #2

Uykuyu tanımak

Bir araştırmaya göre, belirli kişilik özellikleri ve uyku kalitesi arasındaki bağlantı kişiliğin uykuya dair ipuçlarını ortaya çıkardı. Dışa dönük, sıkıntı ve olumsuz duygular yaşama eğilimi daha az olan kişiler genel olarak daha iyi uyku kalitesine sahip. İçe dönük, öz disiplin ve organizasyonla mücadele edenle daha fazla uyku sorununa sahip. 

Doğru uyku nedir? Uyku süresi ne kadar olmalı? #3

Yaşa göre uyku saatleri

Uyku ihtiyaçları yaşa göre farklılık gösterebilir.

– 12 aya kadar olan bebekler: 14 ila 17 saat

– 5 yaşına kadar çocuklar: 10 ila 14 saat

– 12 yaşına kadar çocuklar: 9 ila 11 saat

– Gençler: 8 ila 10 saat

– Yetişkinler: 7 ila 9 saat

– Yaşlı yetişkinler: 7 ila 8 saat

Tabi bunlar genel bilgilerdir. Uyku ihtiyaçları, sağlık, yaşam tarzı ve diğer faktörlere bağlı olarak herkes için değişir.

Not: Sinir sisteminizi gevşetmeye ve uykuya dalmak için kendinizi rahatlatmaya yardımcı olacak sakinleştirici bir meditasyon deneyin.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu