Doğru ütü temizliği nasıl yapılır? 3 adımda kolay ütü temizleme yolları

Kullandıkça kireçlenen ve pislenen ütünüzü nasıl ilk günkü haline getirebilirsiniz? İşte evde pratik ütü temizleme yöntemleri..

Abone Ol 

Çamaşır ütülemeyi daha pratik de sayfayı terk etmeyin! Sizi son ütücülerle yarıştıracak bir ütü performası için tüm ütü temizliği püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz. Kabul edelim, ütü nasıl temizlenir sorusunu cevaplamak en az ütü yapmak kadar can sıkıcı. Ütü, günlük hayatımızda en çok kullanılan ev aletlerinden biri olmasına rağmen uğraşması da en az zevk veren ev aletlerinden biridir. Sıklıkla kullanılan bir alet olan ütü, zamanla kireçlenir ve kirlenir. Ütünün iç kısmında biriken kireç, dış tabanına yapışmış ve birikmiş kirlerle birleştiği zaman hem ütü performansını hem de kullanım ömrünü olumsuz etkiler. Bu durumda temizlenmeyen ütüyü kullanmaya devam etmek hem kıyafetlerimize hem de ütüye zarar verip ütünün arızalanmasına sebep olabilir. Ütü temizliği ipuçlarımız sayesinde en azından ütü kireci nasıl temizlenir derdiniz pratik bir şekilde çözülecek.

1) Ütüyü yağlı kağıt ile temizlemek

Kolay ve Pratik Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? — Dekorasyon Önerileri & Trendler, Kendin Yap Fikirleri | Armut.com Blog

Deniz tuzuna benzer şekilde ütünüzü yağlı kağıt ve iri tuz kullanarak da temizleyebiliyorsunuz. Önce ütü masanızın üzerine yağlı kağıdı seriyorsunuz. Ardından üzerine bir yemek kaşığı iri tuz serpiyorsunuz. Ütüyü en yüksek sıcaklığa getirip ısınmasını bekliyorsunuz. Yeteri kadar ısındıktan sonra da fazla basınç uygulamadan tuzu ütülemeye başlıyorsunuz. Bu şekilde ütünüzün tabanındaki kalıntılar ve kirler tuza yapışmaya başlıyor. Sildikten sonra bu yüzden yeni gibi görünüyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, tuzu ütülerken buhar işlevinin kapalı olduğundan emin olunması gerekiyor.

2) Ütüyü diş macunu ile temizlemek

Kolay ve Pratik Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? — Dekorasyon Önerileri & Trendler, Kendin Yap Fikirleri | Armut.com Blog

Diş macununu sadece dişlerimizin temizliğinde değil ütümüzü temizlemek için de kullanabiliyoruz. Bunun için tek yapmamız gereken, ütünün tabanındaki temizleyeceğimiz bölgeye az miktarda diş macunu sürmek oluyor. Diş macununu parmağımızla hafifçe ovalayarak sürersek ütüye zarar vermemiş de oluyoruz. Dilerseniz sadece kirli bölgeyi değil tabanın tamamına sürerek de temizlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra birkaç dakika bekliyoruz ve ütüyü buhar işleviyle birlikte çalıştırıyoruz. Temiz bir bez alıyoruz ve buharlı bir şekilde ütülemeye başlıyoruz. Böylece ütünün tabanının tamamen temizlenmesini sağlamış oluyoruz.

3) Ütüyü limon ve karbonat ile temizlemek

1 Malzeme Yeter: Yanmış Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir? - Yemek.com

Limon ve karbonat ikilisini bilmeyen varsa bu yazımız sayesinde mucize ikili ile tanışmalı. Limon ve karbonat bir araya geldiğinde ne kir bırakıyor ne de leke. Bu özelliğini ütü altı temizleme konusunda da göstererek pek çok kişiye yardım ediyor. Limon ve karbonattan hafif kıvamlı bir karışım elde edin. Daha sonra bu karışımı ütü tabanına sürün ve 5 dakika kadar beklemeye başlayın. Yaklaşık 5 dakika geçtikten sonra hafif nemli bir bez yardımı ile bu karışımı tabandan temizleyin. Sonrasında ütüyü birkaç dakika çalıştırın ve sonuç sizlerle!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu