Doğayla uyumlu şelale ev

Doğayla iç içe olup, görüntüyü bozmayan bu organik ev ilham veriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Pittsburgh şehrinde bulunan ve bir şelalenin üstünde kayalara oturtulmuş Fallingwater evi turistlerin en uğrak yeri haline geldi. Doğayla iç içe olup, görüntüyü bozmayan bu organik ev ilham veriyor. İşte şelale evin görüntüsü.

Organik mimari

Mimari çevrenin ve bu sanata ilgi duyanların dahi olarak nitelendirdiği mimar Frank Lloyd Wright, Pittsburgh'da ünlü bir mağaza sahibi olan Edgar J. Kaufmann ve eşinin sahipleri olduğu Allegheny Dağları'ndaki Mill Run bölgesindeki arazilerine, günümüzde bile modern mimarinin başyapıtı sayılan bu Fallingwater evini tasarlıyor. Organik mimarinin ilk örneklerinden biri olan evin tasarımı 1935 yılında, inşaatı ise 1936-39 yılları arasında gerçekleştiriliyor. Yapıldığı dönem 155 bin dolara mal olan Fallingwater, 1939-1963 yılları arasında Kaufmann'ların yazlık evi olarak kullanılıyor.

Şelaleyi görmek değil yaşamak fikri

Pittsburgh şehrindeki Bear Run nehri üzerinde bulunan Fallingwater, organik mimari ile Kübist akımının görüldüğü, aynı zamanda mimar Wright'ın Japonya'da kaldığı dönemde etkisinde kaldığı Japon mimarisinin örneklerini de barındırıyor. Frank Lloyd Wright'ın tasarladığı bu evde şelale manzarası yok. Çünkü mimar, önemli olanın şelaleyi görmek değil, onu yaşamak olduğu düşüncesini savunuyor.

Müze olarak kullanılıyor

Bu balkonlar o kadar geniş ki zamanla kendi ağırlıklarını taşıyamaz hale gelmiş ve eğilmeler meydana gelmeye başlamış. 2002 senesinde bu sebeple restorasyona başlanmış ancak mühendislerin balkonlara takviye kolon fikri ev sahipleri tarafından reddedilmiş. Her dönem oldukça ünlü olan evin misafirlerinin arasında, döneminin önde gelen sanatçıları da yer alıyor. Diego Rivera, Frida Kahlo, Einstein, Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi isimler de Fallingwater'ın önde gelen hayranları ve ziyaretçileri arasında bulunuyor. 1963 yılında Kaufmann'ın oğlu tarafından ailesinin anısına bir kuruma devredilen Fallingwater, o dönemden beri müze olarak kullanıyor.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :