Doğal gıda boyası yapılışı

Tatlılarınızda kullandığınız gıda boyalarını hazır satılan kimyasal gıda boyaları yerine evinizde kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Abone Ol 

Çocuklarınız ya da misafirleriniz için hazırlayacağınız rengarenk tatlıları, evinizde kendi hazırladığınız doğal gıda boyalarını kullanarak daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Rengarenk sebze ve meyveler size bu konuda yardımcı olabilir.

Evde hazırlanan gıda boyaları, hazır alınanlar kadar canlı renkte olmasalar da sağlık açısından uygun olmalarından dolayı özellikle anneler evde yapmayı tercih ediyor.

Kırmızı gıda boyası için pancar

3 adet orta boy pancarı katı meyve sıkacağında sıkın. Pancar suyunu tepeleme 3 yemek kaşığı toz şekerle kaynatın. Kırmızı gıda boyanız hazır. Her kullanım için 2 kaşık yeterli olacaktır.

Pembe gıda boyası için kabartma tozu ve pancar

Pembe gıda boyası hazırlamak için de yine 3 adet orta boy pancarı katı meyve sıkacağında sıkın ve bu suyu tepeleme 3 yemek kaşığı toz şekerle kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereye 1 paket kabartma tozu ekleyin. Elde ettiğiniz boya koyu olursa, su ilave edebilirsiniz.

Turuncu gıda boyası için havuç

Katı meyve sıkacağında 5-6 orta boy büyüklükteki havucun suyunu çıkarın ve havuç suyunu 1 kaşık toz şekerle birlikte kaynatın. Turuncu gıda boyasını da böylece elde etmiş oldunuz.

Mor gıda boyası için kırmızı lahana

Katı meyve sıkacağında küçük boy bir kırmızı lahananın suyunu çıkarın. Üzerine 4-5 kaşık toz şeker ilave edip kaynatın. Mor gıda boyanız hazır.

Yeşil gıda boyası için ıspanak

Meyve sıkacağında bir demet ıspanağın suyunu çıkarın. Bu suyu 5-6 yemek kaşığı şekerle kaynatın. Keklerde de dahil olmak üzere her hamur işinde kullanabilirsiniz.

Mavi gıda boyası için kırmızı lahana ya da yaban mersini

2 su bardağı yaban mersininin suyunu çıkarın. Bu suyu 1 toz kaşığı şekerle kaynatın. Katı meyve sıkacağında küçük boy bir lahananın suyunu çıkarın. Üzerine 4-5 kaşık toz şeker ilave edip kaynatın. Kaynadıktan sonra bir paket kabartma tozu ilave edin.

Sarı gıda boyası için aspir ya da safran otu

Sarı renk elde etmek için safran veya aspir otunu toz halinde hamur ve kremalarınıza doğrudan ilave edebilirsiniz.

Kahverengi gıda boyası için kahve granülleri ya da toz kakao

Kahverengi rengi elde etmenin birçok yolu var. Hazır kahve granülleri, toz kakao, koyu demlenmiş siyah çay ile istediğiniz tonda kahverengi elde edebilirsiniz.

Gıda boyalarını tuzlularda kullanmak için…

Tuzlularda da gıda boyası kullanabilirsiniz. Bunun için verdiğimiz tarifleri şekerle değil tuzla yapmanız gerekli. Hazırladığınız doğal gıda boyalarını ağzı kapalı kavanozlarda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu