Doğadaki sağlık deposu bitki: Kapari

İspanya, milli bitki ilan ettiği kapariden yılda 20 milyar dolar kazanırken, Türkiye'de bolca yetişen bitki, zararlı diye sökülüyor.

Doğal viagra olarak da adlandırılan kapari bitkisinin çiçeği, yaprağı, taze dalı ve meyvesi ekonomik olarak değerlendirilirken, Almanlar Kapari'nin 472 çeşit turşusunu yapıyor. MS hastalığında kullanılan kapari, ilaç, kozmetik ve boya sanayinde de en önemli bitkilerden birisi.

Çifçiler dikenli diye söküyor

Kapari bitkisi, Muğla'nın sahil kenarlarında doğal ortamda yetişiyor. Ticari olarak henüz değerlendirilmeyen kapari, dikenli olması nedeniyle bazı çiftçiler tarafından zararlı bitki olarak bilinmesi nedeniyle arazilerinden sökülüyor.

MS hastalığı tedavisinde kullanılıyor

Bitki, MS hastalarının tedavisinde de önemli bir yere sahip. Muğla'da henüz bu özellikleri ile tanınmayan bitkinin ekonomik olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü Yüksel Yanmadık, bitkinin özelliklerinin saymakla bitmediğini açıkladı.

Turşusu yapılıyor

Kapari bitkisinin meyvelerinin tomurcuk halinde iken değerlendirildiğini belirten Yanmadık, bitkinin tomurcukları, meyvesi ve yaprağından turşu yapıldığını belirterek, "Kapari bitkisi yenilenebilir hücrelerin yenilenmesinde faydalı bir bitkidir. MS hastalarının tedavisinde kullanılır ve yüksek oranda afrodizyak etkisi vardır. İlaç ve kozmetik sanayiinde kullanılır. Almanya'da 470 çeşit yemeğinin yapıldığı biliniyor. Bu bitki İspanya'da milli bitki ilan edilmiştir ve devlet koruması altındadır. Kapari ihracatı olan bir bitkidir. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 12 milyon dolar ihracatı yapılmaktadır. İspanya'da ise 20 milyar dolar ihracatı olduğu biliniyor. Bu bitkiyi halkımız yeterince tanımıyor. Çok değerli bir bitki olmasına rağmen vatandaşımız bu bitkinin farkında değil” diye konuştu.

kapari

Erozyonu önlüyor

Yanmadık, kapari bitkisinin önemli özelliklerinden birisinin de erozyon önleyici olması olduğunu açıkladı. Kapari bitkisinin köklerinin 70-100 metre derinliğe kadar indiğini açıklayan Yanmadık, bitkinin yangınlara da dayanıklı ve özellikle yamaçlarda derin kök salması nedeniyle erozyonu önlediğini açıkladı.

Kapari bitkisinin bundan 400 yıl önce Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde adının geçtiğini belirten Yüksel Yanmadık, "Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde Çorum Osmancık ilçesini anlatırken, burada kumlu topraklarda kaparinin Gebre olarak adlandırdığını ve halkın turşu yaptığını anlatmaktadır” dedi.

Kaparinin faydaları

MS hastalığı, kabızlık giderici, idrar söktürücü, cinsel gücü artırıcı, balgam söktürücü, solucan düşürücü, ağrı kesici, romatizma, felç, iskorbit hastalığı, kan bozuklukları, Gut hastalığı, antitümör, hemoroid, dalak büyümesi, kalça rahatsızlıkları, adet düzenleyici ve sancıları, diş ağrıları, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici.

Yorumlar

YORUM YAZ