Dizilerdeki şiddet, toplumu olumsuz etkiliyor

Dizilerdeki şiddet, cinsel taciz ve istismar olaylarının toplumu olumsuz etkilediğine dikkat çeken Ceza Hukukçusu Av. Semra Ilık, ekrandaki şiddetin kadın cinayetlerini artırdığını söyledi.

Dizilerde karşımıza çıkan şiddet, cinsel taciz ve istismar olaylarının toplumu olumsuz etkilediğini ve insanların, dizilerden almış olduğu figür ve taklitlerle özenti bir hayata girdiklerini belirten Ceza Hukukçusu Av. Semra Ilık, "Bunun sonucunda ileride sorumluluk alacak, evlenecek çocuklar aile içi sadakat ve düzeni oluşturarak bir birey değil de eli silah tutan bireyler haline geliyor. Bunun önüne geçmek için ise aile içi aldatma ve şiddet eğilimlerini artıran dizilerin acilen TV ekranlarından kaldırılıp yeni gelen senaryoların dikkatlice incelendikten sonra onay alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"Çözüm basit: Ekonomik özgürlüğü yakalamak"

Bir kadının kısa etek giymesi, eşinden boşanmak istemesi, nişanlısından ayrılmak istemesi ya da evlilik düşüncesiyle biriyle görüşmek istemesi gibi nedenlerin kadın cinayeti, töre ve intihar sebebi olarak karşımıza çıktığını belirten Av. Semra Ilık, "Sosyal ve ekonomik sıkıntılar, maddi zorluklarla geçen yaşam, sosyal yaşam alanlarında eşler tarafından getirilen kısıtlamalar da cinayetleri tetikliyor. Bu noktada ise çözüm net ve basittir, ekonomik özgürlüğü yakalamak” dedi.

Tüm bunların yanında evlilik öncesi danışmanlık hizmetinin verilmesinin de bir gereklilik olduğunu söyleyen Ilık, evlilik içinde çıkan şiddet ve uyuşmazlıkları önlemek ve boşanmaların önüne geçmek amacıyla evlilik öncesinde tarafların ciddi anlamda birbirlerini tanımalarının oldukça önemli olduğunu belirtti. Ilık, ayrıca kadın cinayetlerinin sebeplerinin ve öldüren kişilerin genel özelliklerinin ortaya çıkarıldığı taktirde, bu tür vakaların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler alınıp eylemlerin önüne geçilebileceğini söyledi.

Yorumlar

YORUM YAZ