Diyetinizdeki şekeri azaltmak için pratik ipuçları

Çok fazla şeker tüketmek, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüketiminizi azaltmak için, diyetinizdeki şeker kaynaklarını daha akıllıca seçimlerle değiştirerek başlayabilirsiniz. Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, şeker alımını azaltmanın yollarını anlattı.

Zaman zaman canınızın şekerli bir şeyler istemesi doğaldır. Ancak çok fazla şeker kilo alımı, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Dünya Sağlık Örgütü hem yetişkinlerin hem de çocukların günlük alınan toplam kalorinin en fazla yüzde 10'unun eklenmiş şekerden elde edilmesini önermektedir.

Şeker kaynaklarının farkında olun

Şeker alımınızı kontrol altına almak için ilk adım diyetinizdeki şeker kaynaklarının farkında olmaktır.

Gıda etiketlerini okuyarak başlayın. Şeker, mısır şurubu, pekmez, bal, yüksek fruktozlu mısır şurubu, malt şekeri ve dekstroz dahil olmak üzere gıda etiketlerinde birçok isimde bulunabilir. Doğal şekerin meyve, süt ve sade yoğurt gibi gıdalardan elde edilebileceğinin farkında olun. Gıdalara veya içeceklere, işleme (soda ve aromalı yoğurtta olduğu gibi) veya hazırlıkta (kahveye şeker eklediğinizde) ilave şeker eklenir.

Şeker tüketimi ile ilgili öneriler, doğal olarak şeker içeren yiyecekleri kapsamaz, çünkü bu yiyecekler genellikle vitaminler, mineraller, lif ve protein gibi diğer faydalı besinleri içerir.

Diyetinizdeki şekeri azaltmak için en önemli noktalardan birisi de şekerli içecekleri tüketmemektir. Peki ya yüksek şeker içeren maddelerin azaltılması konusunda zaten adımlar atıyorsanız? Muhtemelen bazı günlük yiyeceklerden fark ettiğinizden daha fazla şeker alıyorsunuz.

Şekeri azaltmak için ipuçları

Diyetinizde şeker tüketimini azaltmak yararlı ipuçları:

- En sevdiğiniz yiyeceklerin şeker içeriğini araştırın. Yiyecek seçimlerinizdeki ilave şeker miktarını en aza indirin.

- Daha az işlenmiş gıda alın ve yiyin. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere daha fazla sağlıklı beslenmeye yönelin ve yeni tarifler deneyin.

- Yulaf ezmesini veya tahılları tatlandırmak için şeker eklemek yerine, kasenizi en sevdiğiniz meyve ile doldurun.

- Şekerli içecekler yerine düşük kalorili veya şekersiz içecekleri tercih edin. Daha da iyisi, su içmeyi tercih edin.

- Kurabiye veya hamur işleri yerine tatlı meyvelerin tadını çıkarın.

- Kek ve kurabiye tariflerinde kullandığınız şeker miktarını azaltın veya şekersiz elma püresi kullanarak şekeri tamamen değiştirin.

- Şeker oranı yüksek olan ketçap ve barbekü sosu gibi çeşnilere dikkat edin ve hardal veya acı sos gibi daha düşük şeker içeren seçenekleri tercih edin.

- Gıda etiketlerini okuyun ve yüksek şeker içerenlerden kaçının.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ