Diyet yapmanın altın kuralları

Diyette yasak olmamalı ama her şey sınırlı ve ayarlı olmalı.

Diyetisyen Sevhan Uygun, 'Tamamen aç veya tok karnına yürümeyin. Egzersizin en doğru saati, öğünden bir buçuk saat sonrasıdır' dedi.

Sağlık beslenme konusunda tavsiyelerde bulunan Sevhan Uygun, yeme alışkanlığının tamamen psikolojik bir davranış olduğunu söyledi. Bazılarının morali bozulunca iştahı kesilirken, bazılarının ise morali bozulunca ve keyfi yerine gelince iştahının açıldığını belirten Uygun, kilo vermeyi öncelikle kişinin kendisinin istemesi gerektiğini ifade etti.

Günde 10 bin adım

Her gün düzenli olarak tempolu yürüyüşü tavsiye eden Uygun, "Bir insan tempolu yürüyerek yarım saatte 3.5 kilometre gidebilir. Bu kişiden kişiye değişir. Ancak günde 10 bin adım atılması gereken miktardır. Tamamen aç veya tok karnına yürümeyin.

İki tip yağ hücresi vardır. Biri sayısal olarak artar, diğeri hacim olarak genişler. Sayısal olarak yağ hücreleri artınca azalmaz. Zayıflayınca söner. O yüzden kilo bir kere artığında bünye her zaman kilo almaya müsait hale gelir. Bizler için önemli olan kişinin yağ oranıdır. Kişinin sağlık açısından iyi olup olmadığını yağ oranı gösterir. Erkeklerde yağ oranının yüzde 25'i geçmemesini, kadınlarda ise yüzde 30'u geçmemesini istiyoruz. Bu oranlar geçildiğinde şişmanlığın belirtisidir” dedi.

Ev usulü beslenme en iyisi

Hastalarından ayda 2 ile 4 kilo vermelerini istediklerini ifade eden Uygun, egzersizin en doğru saatinin öğünden bir buçuk saat sonra olduğunu dile getirdi. Çalışan kesimin mutlaka ev kahvaltı yapmasını, öğlen ise evden getirme imkanı olanların zeytinyağlı yemek, yoğurt, iki dilim kepek ekmeği tüketmesini, evden getirme imkanı yoksa en masum seçenekleri tercih etmesini isteyen Uygun, "En kötü ihtimalle yarım simit ile bir ayran yenebilir. Makarna ve pilav gibi ürünleri tadımlık diye üç kaşık veriyoruz. Bulgur pilavından ise o kadar korkmayın.

Saat 10 gibi yapılacak ara öğün için kuru meyve ve ceviz gibi ürünler tüketin. Aslında hiç birşey yasak değil. Ama herşey sınırlı ve ayarı var. Bir şey yediğimiz zaman onu başka birşeyle dengelemeye çalışacağız. Tatlılar arasında sütlü olanları en masumlarıdır. Haftada bir iki defa dondurma yemek veya bir kase sütlü tatlı yemekte bir sakınca yok. Bizim korktuğumuz hamurlu ve şerbetli tatlılar” diye konuştu.

Çayınıza şeker yerine bal koyun

Çay içerken doğal bal kullanmanın rafine şekere göre daha doğru olacağını anlatan Uygun, bir çay kaşığı balın çayın antioksidan kapasitesini de artırdığına dikkat çekti. Çok çay tüketenlerin ise şekersiz içmesini isteyen Uygun, insanlara light ürünler yerine beslenme tarzını değiştirmelerini tavsiye etti.

Yorumlar

YORUM YAZ