Diyet sinir yapıyor

Açlık, çoğu zaman öfkelenmemize neden oluyor. Yapılan bilimsel çalışmalar da açlığın öfkeyle bağlantısını kanıtladı.

Diyet, bir çoğumuz için sadece kalori sınırlamak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda sınırlı tolerans demek. Açlık, çoğu zaman öfkelenmemize neden oluyor. Yapılan bilimsel çalışmalar da açlığın öfkeyle bağlantısını ortaya koyuyor.

Diyet öfkesi

ABD'li bilim adamları, insanın kendini yiyeceklerden mahrum bırakmasının iradeyi etkilediğini, öfke ve saldırganlık duygularına neden olduğunu keşfettiler. Diyet yapan insanların ruh durumları ve beğenileri de değişiyor. Örneğin, diyetteki bir kişinin nazik ve romantik filmlerden ziyade öfkeli bir film izlemeye daha yatkın olduğu ortaya çıktı.

En zoru akşam yemeği

Diyet yaparken en kolay atlatılan öğün kahvaltı oluyor. Sabah tüketilen kahve, yoğurt veya düşük kalorili yiyecekler güne pozitif başlamayı sağlıyor. Öğle yemeğinde çaresizlik hissi baş gösteriyor. Asıl patlama akşam yemeğinde oluyor. Gün boyu az beslenmeye bağlı olarak ciddi bir öfke patlaması ve tahammülsüzlük yaşanabiliyor. Bu durumu dışarıda yemek yemek de değiştirmiyor. Hatta bir restoranda sipariş edilen bir salataya para vermek bile sinir bozuyor. Marula ödenen miktar, diyete olan bağlılığı da zedeliyor.

Erken yatın

Uzmanlar, diyet esnasında yaşanan bu öfke patlamalarının önüne geçebilmek için erken uyumayı öneriyor.Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ