Diyabette cilt bakımı için 4 ipucu

Diyabetli kişilerin cildinin birçok özel ihtiyaçları vardır. Bunun neden böyle olduğunu ve hassas cildinizi en iyi nasıl koruyacağınızı buradan öğrenebilirsiniz!

Abone Ol 

Şeker hastalığında cilt sorunları:

Vücut, yiyeceklerle alınan şekeri parçalamak için hiç veya çok az insülin üretirse, kan şekeri seviyesi kaçınılmaz olarak yükselir. Şeker hastaları için kendi kan şekeri seviyelerini izlemek ve düzenlemek bazen hayati önem taşır. Vücutta çok fazla şekerin olması organlar ve sinirler üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Bununla birlikte, diyabetli kişilerin yüksek kan şekeri seviyelerinin de cilt sağlığı üzerinde etkisi vardır. Şeker hastaları genellikle çok kuru, gergin ve kaşıntılı deriden muzdariptir. Vücut, sistemdeki fazla şekeri idrar yoluyla atmaya çalışır. Sık idrara çıkma, aksi takdirde cilde fayda sağlayacak çok fazla sıvıyı giderir.w2

Diyabete rağmen sağlıklı cilt için 4 ipucu:

1. Vücudunuzu nemlendirmeyi ihmal etmeyin!

Kuru ciltler için en iyi 10 vücut nemlendiricisi

Enfeksiyona meyilli kronik olarak kuru ciltler özel bakım gerektirir. Birçok şeker hastası kaşıntılı kuru yaralardan muzdariptir. Tekrar gerginleştiğinde ve kaşıntı dayanılmaz hale geldiğinde, bazı hastalar derilerini parçalara ayırır. Bakteriler ve kirleticiler hasarlı cilt bariyerini geçerek iltihaba neden olabilir. Kaşıntıya teslim olmak yerine cilt dostu bakım kremleri uygulamak çok daha tavsiye edilir. Şeker hastaları nemlendirici kremler kullanmalıdır. En iyi durumda kremler ayrıca üre, E vitamini veya jojoba yağı gibi bakım katkı maddeleri içerir. Cilt kremlerinde tercihen koku bulunmamalıdır.

2. Uzun duşlardan ve banyolardan kaçının

Yaz aylarında duş alırken bu uyarılara dikkat - Sağlık Haberleri

Hassas, kuru cilde sahip kişiler – şeker hastaları dahil – duşta ve hatta banyoda çok fazla zaman harcamamalıdır. Paradoksal olarak, aşırı duş ve banyo yapmak da cildi kurutur. Uzun duşlar ayrıca koruyucu örtümüzün dış kirleticileri ve patojenleri dışarıda tutması için ihtiyaç duyduğu doğal cilt yağlarının çoğunu da yıkar. Bu nedenle diyabetli kişiler her duştan sonra sadece kısa bir duş almalı, pH nötr duş losyonları kullanmalı ve nemlendirici cilt bakım ürünleri kullanmalıdır. Duştan sonra nemlendirici kremler de önerilir.

3. Yüzme havuzlarında ayak bakımı ve parmak arası terlikler

Kışın ayak bakımı için 5 öneri - Kadın Haberleri

Şeker hastalığı olan kişilerin cildi daha kuru olduğundan, ayak mantarının ve tırnak mantarının hassas cilt bariyerine nüfuz etmesi daha kolaydır. Bu nedenle diyabet hastaları düzenli ayak bakımı rutinlerine özellikle dikkat etmelidir. Bu, örneğin kısa günlük ayak banyolarını, ayaklar için pH’ı nötr olan cilt bakım losyonlarını ve bakterilerin ve mantarların nemli ortamlarda kolayca oynayabileceği ayak parmakları arasındaki boşlukların bilinçli olarak kurutulmasını içerir. Bununla birlikte, özellikle yaz aylarında açık havuzlarda ve yüzme havuzlarında cilt mantar hastalıklarına karşı özel hassasiyet şu anlama gelir: Parmak arası terlik giyin! Çıplak ayak trafiğinin çok olduğu yerlerde, bakteri, virüs ve mantarların kişinin kendi, özellikle hassas ayak cildine bulaşmasına bile fırsat vermemek için mutlaka terlik veya banyo ayakkabısı giyilmelidir.

4. Yaralanmalar için düzenli olarak kontrol edin

Diyabette Deri Hastalıkları ve Cilt Sorunları ⋆ Prof. Dr. Alper Çelik

Diyabet bazen ciltteki sinir uçlarında kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur. Sonuç olarak, derideki ağrı reseptörleri artık gerektiği kadar hassas tepki vermez. Bu reseptör hasarının yan etkisi: Derideki küçük yaralar ve yaralanmalar şeker hastaları tarafından fark edilmez veya yeterince erken fark edilmez. Bu şiddetli enfeksiyona  yol açabilir. Bu nedenle diyabetli kişiler için iyi bir cilt bakımı, yaralanmalar için düzenli muayeneleri de içerir. Kendiniz inceleyemeyeceğiniz alanları bir partner veya sırdaşınızla kontrol ettirin.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu