Diyabet ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabilecek 4 şeker alternatifi

Diyabet ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabilecek şekerin doğal ve sağlıklı 4 alternatifini Dyt. Serkan Sıtkı Şahin yazdı...

Beyaz rafine şeker boş kaloriden başka bir şey değildir. İyi sağlık ve zayıflamak için şekerli gıdalardan kaçınmak gerekir. Çok fazla şeker tüketimi, diyabet ve obezite riskini artırır.

Diyetinize şeker eklenmesi söz konusu olduğunda, şekerli içecekler ve tatlılar en büyük suçlulardır. Diğer gizli şeker kaynakları meyve suları, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar, bisküviler, unlu mamüllerdir.

Şeker alımınızı düzenlemek için bu yiyeceklerden kaçınmanız önemlidir. Ayrıca, çayları, kahveyi ve hatta ev yapımı tatlıları daha sağlıklı hale getirmek için ekleyebileceğiniz birkaç sağlıklı şeker alternatifi vardır.

Bal

Bal, beyaz rafine şekere lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir. Kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, şekerden daha düşük glisemik indeks (GI) değerine sahiptir. Kan şekeri seviyelerini hızlı arttırmaz. Porsiyon boyutlarını yakından takip ederek tüketebilirsiniz.

Hurma

Hurmalar son derece besleyicidir ve birçok sağlık yararı sunar. Şekerli yiyecekler için geçerli olmayan ek beslenme sağlarken, tatlı ihtiyacınızı da tatmin edebilirler. Hurmalar doğal şeker içerir ve aynı zamanda lif ile doludur. Bu lif, kan akışında şekerin salınmasını yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinde ani artışları önler.

Hindistancevizi şekeri

Hindistancevizi şekeri, hindistancevizi özünden elde edilir. Demir, çinko, kalsiyum, potasyum ve antioksidanlar gibi besinler içerir. GI'si şekerden daha düşüktür ve insülin içerir. İnsülin, sindirimi yavaşlatan, doygunluk hissini artıran ve bağırsak dostu bakteriler sağlayan bir tür çözünür liftir.

Akçaağaç şurubu

Akçaağaç şurubu, akçaağaç ağaçlarının özsuyu pişirilerek elde edilir. Potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve manganez gibi mineraller içerir. Akçaağaç şurubunun baldan daha fazla antioksidan içerdiği de bilinmektedir. GI'si şekerden daha düşüktür. Porsiyon büyüklüğü kontrol edilerek tüketilebilir.

Unutmayın; ana fikir, kilo alımını, obezite ve diyabet riskini önlemek için şeker tüketimini kontrol etmektir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ