Diş sağlığınız ile ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar diş sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. İşte bilmeniz gerekenler...

Pek çok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, halk arasında ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru bilinen birçok yanlış uygulama olduğunu belirtti. Diş Hekimi Recep Eşkar, yalnızca "diş ağrısı” olarak adlandırılan belirtilerin bile temelde bazı önemli tıbbi ve psikolojik sorunların habercisi olabileceğine dikkat çekti.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilinç oluşmadığına işaret eden Dt. Recep Eşkar, "Ağız ve diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif yönde etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak da sosyal ilişkilerde zayıflama, utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkabilmekte” diye konuştu.

Ağız ve diş hastalıkları bazı hastalıkların habercisi olabilir

Sağlıklı diş ve diş eti için hekimlerin önerileri doğrultusunda uygulama yapılması gerektiğine, aksi halde dişlerin ve diş etlerinin zarar görebileceğine dikkat çeken Diş Hekimi Recep Eşkar, "Ağız ve diş sağlığı konusunda ortaya çıkan kimi sorunlar bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ağzımız bir nevi vücudumuzun alarm merkezlerinden biridir. Diş fırçalama şeklinden fırça seçimine, macun kullanımından diş taşı temizliğine, süt dişlerinden ağız kokusuna kadar halk arasında bilinen yanlış veya eksik bilgilerin paylaşılması diş ve ağız sağlığını tehlikeye atmaktadır” açıklamasında bulundu.

Diş Hekimi Eşkar, genel sağlığımızı büyük ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı hakkında yanlış bilinen doğruları sıraladı:

1- Sert diş fırçası kullanımı dişleri bembeyaz yapar

Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalı ve uçları düzgün sonlanmalıdır. Sert fırçalar diş etini tahriş eder, diş minesine zarar verir ve dişlerde hassasiyet oluşturur. Fırça kılları aşınır aşınmaz (ortalama 6 ayda bir) mutlaka değiştirilmelidir.

2- Hamilikte diş kaybı olması çok normaldir

Yanlış! "Her çocuk bir diş götürür" düşüncesi ne yazık ki ülkemizde yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru değildir. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

3- Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak bebek için sakıncalıdır

Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir ve bebeğe herhangi bir sakıncası yoktur.

4- Çoçuk dişleri iğneyle çekilirse bir daha çıkmaz

Yanlış! Süt dişleri 6. aydan başlar 3 yaşına kadar devam eder. Kalıcı dişler ise 6 yaşında çıkmaya başlar ve 12-13 yaşlarında tamamlanır. Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir, dişin iğne veya başka bir şeyle çekilmesinin önemi yoktur.

5- Yerlerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur

Yanlış! Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerine bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir.

6- Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir

Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliği yaptırmayan bir kişi dişleri üzerinde biriken diş taşlarını fark edemez ancak temizlik yaptırdıktan sonra birkaç gün fırçalanmayan dişlerdeki değişim hemen göze çarpar. Yani diş taşı temizliği yapılmış veya yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır.

7- Çapraşık dişler ancak küçük yaşlarda düzelebilir

Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanacağı gibi, tel tedavisini estetik bulmayan hastalar görünmeyen teller sayesinde düzgün dişlere sahip olabilir.

8- Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması normaldir

Yanlış! Dişleri fırçalarken diş eti kanaması normal bir durum değildir ve bu durum diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Diş eti kanaması ile karşı karşıya kalındığında vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

9- Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir

Yanlış! Aspirin ağrı kesicidir ancak etkisi ağız yoluyla alınıp kana karışınca ortaya çıkar. Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi artırır. Çünkü diş etinizde yaraya sebep olur.

10- Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez

Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, aftlar, uyumsuz ve kötü kullanılan protezler ve ağız kuruluğu, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar ve bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir. Ağız kokusunun asıl nedeni olan yukarıda sayılan hastalıkların tedavisi yapıldıktan sonra ağız kokusu önlenebilir bir durumdur.

Yorumlar

YORUM YAZ