Diş klinikleri karantina sonrası için hazırlanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle kapanan diş klinikleri, karantina sonrası için hazırlıklarını yapıyor. Peki, diş kliniklerinde salgın öncesine göre ne gibi farklılıklar olacak?

Koronavirüs nedeniyle diş klinikleri bir süredir kapalı olduğu için birçok kişinin diş tedavisi yarım kaldı. Tedaviye başlamış, özellikle de diş teli tedavisi gören herkesin aklında "Ne olacak benim tedavim?” sorusu var.

Doç.Dr. Çağla Şar, kliniklerde çok ciddi hijyen tedbirleri alındığını belriterek, karantina sonrası diş kliniklerinin nasıl hizmet vereceği konusunda bilgi verdi.

Virüs, tükürük yoluyla çok hızlı yayılıyor. Bu da hem diş hekimlerini hem de hastaları büyük risk altında bırakıyor. "Ağız içinde suyla uygulanan her işlemde, gözle görülmeyen su baloncuklarının havada uçuşmasına sebep oluyor ve içinde virüs olup olmadığını bilmiyoruz" diyen Doç.Dr. Şar, eski koşullarda hasta bakamayacaklarını belirtti.

Neler değişecek

- Bekleme salonlarında hastaların birlikte beklemesi mümkün olmayacak.

- İki hasta randevusu arasında uzun aralıklar verilecek. Böylece odaların temizlenmesi, havalandırılması ve yeni hastanın tamamen steril odaya alınması için yeterli vakit olacak.

- Randevu sayıları azaltılacağı için diş hekiminizden randevu almak eskiye göre daha zor olacak.

- Hem hastaların hem de diş hekimlerinin korumak için özel kıyafetler olacak.

Yorumlar

YORUM YAZ