Dilan Polat eşi Engin Polat’ı ele mi verdi? Mahkeme ifadesi ortaya çıktı…

Sosyal medya fenomeni Dilan Polat kara para aklama suçundan eşi Engin Polat ve 18 kişiyle birlikte yargılanıyor. Daha önce katıldığı programda günde 1 milyon kazandığını söyleyen Dilan Polat bakın ne kadar kazanıyormuş....

Abone Ol 

Türkiye’nin gündemine oturan Dilan Polat- Engin Polat’ın kara para akladığına dair yürütülen soruşturmada süreç devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, haklarında “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” suçlarından soruşturma başlatılan ünlü çift Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonla geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı.

Operasyon’da toplam 24 şüpheli yakalanırken 18’inin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Dilan ve Engin Polat çiftinin ifadeleri ortaya çıktı

Sağlık kontrolünün ardından Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen aralarında Polat ailesinin de bulunduğu 18 şüpheli Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosuna getirildi.

Adliyeye sevk edilen Dilan Polat ve Engin Polat’ın ifadesi ortaya çıktı.

“Aylık kazancım 120 bin TL”

Daha önce yayınladığı videolarda günde 1 milyon lira kazandığını 750 bin TL harcadığını iddia eden Polat sözlerinde geri adım attı.

İfade sırasında gözyaşlarını tutamadığı belirtilen Polat, aylık kazancının 150-200 bin lira olduğunu iddia etti.

Para işleriyle Engin Polat’ın ilgilendiğini söyledi

Polat’ın ise ifadesinde, “Şirketlerin hareketleri, para giriş çıkışlarıyla eşim ve muhasebe birimi ilgileniyor. Ben para işlerine karışmam. Ticari işlerle bir ilişkim yok. Ben reklam yüzüyüm.” dediği öğrenildi.

Öte yandan Dilan Polat’ın şirketlerle ilgili yöneltilen sorulara çelişkili ifadeler verdiği de belirtildi.

İkamet değişikliğiyle ilgili soruya da, “Çocukların okulu için yaptık.” dediği, ancak söylenilenin asılsız olduğu öğrenildi.

‘Para biriktirdim’

Engin Polat’ın da ifadesinde, “Tümü ticari ilişkidir. Şirket açtım, kapattım, sonra tekrar açtım.” diyerek parayı biriktirdiklerini söyledi.

Avukat Ahmet Gün’ün ise şirketlerin sahibinin Engin Polat olduğunu ve kendi kazancının aylık 300 bin lira olduğunu söylediği ifade edildi.

“Şirket açtım kapattım doğru, battı şirketim. Yolsuzluk yapmadık, bu paraları biriktirdik. Çalıştık emek verdik.”

Operasyonun ayrıntıları

İstanbul merkezli altı ilde 1 Kasım tarihinde düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat dahil olmak üzere 17 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma sırasında, Polat ailesine ait şüphelilerin işletmelerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterler ele geçirildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan ön inceleme raporunda, tasfiye edilmiş üç şirketten aile bireylerine ait olan şirketlere, sahte faturalarla toplamda 200 milyon lira aktarıldığı tespit edildi.

Bu paralar daha sonra yine aileye ait olan diğer şirketler arasında transfer edildi. Son aşamada, Engin Polat’ın sahibi olduğu “Milda Gayrimenkul” adlı şirkette toplanarak gayrimenkuller ve çok sayıda araç satın alındı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirledikten sonra İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da toplam 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini tespit etti. Bu firma hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını belirledi. Paranın bloke edilmesini sağlayan ekipler, 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Soruşturma daha da genişletilerek aranan 3 kişi daha yakalandı.

Başa dön tuşu