Dikkat kafein bağımlısı olabilirsiniz!

Eğer siz de günde 4 fincandan fazla kahve içiyorsanız ve içemediğinizde çeşitli reaksiyonlar gösteriyorsanız kafein bağımlılığına yakalanmış olabilirsiniz, peki kafein bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Abone Ol 

Vücudunuz kafeini nikotin olarak algılıyor ve ona zamanla bağlanıyorsunuz. Yüksek dozda tüketim sonucunda oluşan bağımlılık sebebiyle vücudun ihtiyaç duymaya başladığı doz alınamadığında, günlük hayatı olumsuz etkileyen yoksunluk hisleri baş göstermeye başlar. Bu belirtiler aracılığıyla sizin kafein bağımlısı olup olmadığınızı anlamak mümkün. Kafein bağımlılığı nasıl anlaşılır? İşte size 5 madde de açıklıyoruz..

Her sabaha baş ağrısı ile uyanıyorsanız:

Akut Sinüzit - Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi - DoktorTakvimi.com

Güne gözlerinizi açar açmaz başınız çok şiddetli ağrıyor ve bu durum hemen hemen her sabah tekrarlanıyorsa;  kahve bağımlısı olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Aşırı kahve tüketimi sonucu vücudunuz susuz kaldığı için baş ağrısı çekebilirsiniz, kahve vücudumuzdaki suyu da tüketir. Çözümü ise çok kolay; bir bardak kahve için, iki  bardak su tüketmeniz gerekmektedir. Böylelikle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını da almış olur, baş ağrısı çekmezsiniz.

Kahve tüketmediğinizde tansiyonunuz düşüyorsa:

Tansiyonun düştüğü nasıl anlaşılır? Tansiyon düşerse ne yapılmalı? - Sağlık Haberleri

Kafein ve türevlerinin çok ciddi bir uyarıcılığı vardır. Günlük kahve alımınızdan fazla kahve içtiğinizde çarpıntı ve kalp ritminde hızlanmalar hissedersiniz. Vücudunuzda alışkanlık yaratacağı için tüketemediğiniz durumlarda ciddi tansiyon düşüklükleri yaşayabilirsiniz.

Kahvesiz olduğunuzda sinirli oluyorsanız:

7 maddede öfkeyi kontrol etmenin yolları

Sabahları uyandığınızda çekilmez bir insan oluyorsanız sebebi kuvvetle ihtimal kahvesiz kaldığınız uzun saatler sonrasında sinirlerinize hakim olamadığınızdan kaynaklı olabilir.

Kahve tüketmediğinizde kontraysan ve odaklanma problemleri yaşıyorsanız:

Odaklanma Sorunuyla Başa Çıkma Yöntemleri - Ofmark Blog

Gün içerisinde kahve tüketmediğinizde günlük çalışmalarınızı olumsuz etkiliyor, uzun süre bir eyleme odaklanamıyorsanız ve tüm bunların sebebi kahve eksikliğinden kaynaklı ise, kafein bağımlısı olabilirsiniz.

Kahve tüketmediğinizde elleriniz titriyorsa:

El Titremesi Nedir, Neden Olur? El Titremesi Tedavisi Nasıl Yapılır, Nasıl Geçer? - Sağlık Haberleri

Aşırı kafein alımının ardından kafein tüketimini kestiğiniz anda heyecan, stres, fiziksel yorgunluk, kan şekeri düşüklüğü beraberinde ellerde titreme nedeni olabilir ancak bunun yanında parkinson, epilepsi, Multipl skleroz, beyin damar tıkanıklığı gibi ciddi ve kronik nörolojik hastalıklar elde titreme şeklinde belirti gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu