Dikkat edin yeni salgın kapıda! Maymun virüsü hakkında işte bilmeniz gerekenler..

Kısa sürede Avrupa'nın birçok ülkesinde ortaya çıkan Maymun Çiçeği hastalığı Türkiye'de de büyük bir paniğe neden olmaya başladı. Bu panik içerisinde maymun virüsünün ne olduğunu merak edenler için özet niteliğinde bir yazı hazırladık..

Abone Ol 

Maymun çiçeği hastalığı nedir ?

Maymun çiçeği hastalığı nedir neden olur? Maymun çiçeği hastalığı hangi ülkelerde var?

1958’de laboratuvar da maymun kolonilerinde çiçek hastalığı benzeri bir hastalık salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedilmiştir, bu nedenle adına ‘maymun çiçeği’ adı verilmiştir. İnsanlarda ise ilk olarak 1970 yılında rastlandığı biliniyor. Bu hastalığın kökeni için ise Orta ve Batı Avrupa’nın tropikal yağmur ormanları diyebiliriz.

Maymun çiçeği hastalığı belirtileri nelerdir ?

Kolay Hasta Olan İnsanların Çok İyi Bildiği 17 Şey

Virüsün ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik. Ateş düştükten sonra, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, çoğunlukla avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebiliyor. Çok kaşıntılı olabilen döküntü değişip bir kabuk oluşturuyor ve farklı aşamalardan geçtikten sonra düşüyor. Yaraları iz bırakabiliyor.

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşmaktadır ?

Maskeli hayat - serbestiyet.com

Monkeypox adına sahip virüs insanlara genellikle kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaşır. Öte yandan insandan insana bulaşma da gerçekleşmektedir. Bir kişiden diğerine lezyonlar, vücut sıvıları, solunum damlacıkları, ortak alanlar, birlikte yemek yeme ve yatak örtüsü gibi kontamine materyallerle temas yoluyla bulaşır. Yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini yemek olası bir risk faktörüdür. Anneden fetüse plasenta yoluyla da bulaşmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu