Dijital detoks: telefonunuzda daha az zaman geçirin

Abone Ol 

Korona salgınıyla birlikte insanların akıllı telefonla geçirdikleri saatlerin sayısı arttı. Dijital detoks, yani dijitali günlük yaşantınızın arka planına atma zamanı geldi. Aşağıda cep telefonunuzda harcanan süreyi nasıl azaltacağınızı açıklıyoruz. 

Dijital detoks: telefonunuzda daha az zaman geçirin #1

Neden dijital detoks yapmalısınız? Araştırmalar, akıllı telefonunuzda çok fazla zaman geçirmenin sizi bağımlı ve hasta yapabileceğini gösteriyor. Dört kişiden biri cep telefonunu günde 100 defadan fazla kontrol ediyor. Doktorlar ve psikologlar, akıllı telefonun sürekli ve zorlayıcı kullanımı insanları tatminsiz hale getirmekle beraber strese ve anksiyete bozukluğuna neden olabildiğini söylüyor. Ayrıca araştırmalara göre, aşırı cep telefonu kullanımının uyku kalitesini düşürdüğünü gösteriyor.

Dijital detoks: telefonunuzda daha az zaman geçirin #2

“Cep telefonu bağımlıları” için dijital detoksu nasıl yapabileceğinize dair 10 ipucu…

– Bildirimleri sessize al: ilk olarak bildirimlerinizi kapatın. Günde 4 kez haberleri ve sosyal medyayı kontrol etmek oldukça yeterli.

– Bazen cep telefonunuzu bir kenara koyun: Araştırmaya göre, yüzde 85'i, bahsedildiği gibi akıllı telefonlarını her zaman el altında bulunduruyor ve yüzde 25'i ise günün her saati vücutlarında taşıyor. Bunu yapmayı bırakmalısınız. Çünkü: “Bir akıllı telefonun varlığı bile bizi daha da gerginleştiriyor” 

– Akşamları akıllı telefonunuzu kapatın: Cep telefonunuzun bir kapatma düğmesi olduğunu biliyor muydunuz? Onu kullanmakta fayda var. Yatmadan 1 saat önce ve uyandıktan sonra 1 saat telefonunuzu kapatın. Böylece gün çok daha rahat başlar.

Dijital detoks: telefonunuzda daha az zaman geçirin #3

– Akıllı telefon olmadan da vakit geçirmek: Pek çoğu, müsait olamama düşüncesiyle ter içinde kalır. Önemli haberleri kaçırabilirsiniz. Ama o zaman felaketi tehdit eden bir yanılgıdır. Neredeyse hiçbir şey o kadar acil değildir. İkna olmadınız mı? O zaman bütün gün boyunca boyunca mesajını beklediğin kişiyi düşün ve onu kendin ara.

– Dijital detoksa doğru zamanda başlayın: Dijital detoksa başlamak için en iyi zaman, örneğin tatildeyken veya resmi tatillerde, internetiniz olmadığı zamandır. Buna hazır değilseniz başka bir şey yapmanız gerekiyor.

– Kullanım sürenizi takip edin: Akıllı telefonlar zaman kaybıdır. Ekranda ne kadar zaman geçirdiğinizi ve hangi uygulamayı ne sıklıkla kullandığınızı tam olarak biliyor musunuz? Hergün ne kadar vakit geçirdiğinizi not edebilirsiniz. 

– Zaman kaybettiren uygulamaları silin: En büyük zaman harcayan uygulamaları belirlediniz mi? Zamanınızın çoğunu alan uygulamaları silin ve bir süre onlarsız geçinmeye çalışın. 

– Cep telefonunu evde bırakın: Sabahları hiç cep telefonunuzu evde unuttunuz mu? Fark ettiğinizde almak için geri döndünüz mü? Bu bir bağımlılık belirtisidir. O yüzden akıllı telefonunuzu daha sık evde bırakın. Ne olacak ki…

– Akıllı telefonun gerçekten akıllıca kullanılması: Akıllı telefonunuzu çoğu zaman kasıtlı olarak kullanmadığınızı, sadece zaman kaybettiğinizi, dalıp gittiğinizi fark ettiniz mi? Yani, internette gerçekten ne istediğinizi düşünün.

– Kendinizi cep telefonundan kurtarın: Dürüst olmak gerekirse akıllı telefon olmadığı zamanlar kafanız mı karışıyor? Sürekli ekrana bakarsanız çevrenizdekileri çok daha az görürsünüz. Bir şeyler yapmak için her zaman telefonlara ihtiyaç yoktur. Etrafınıza bakın ve çevrenizden yardım isteyin.

Not: Telefon bağımlılığından kurtulmak, hayatınıza daha fazla sakinlik getirmek ve gerçek hayatta olaylara bakışınızı keskinleştirmek için en az bir kere denemekte fada var…

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu