Dijital cihazlar çocuklarda miyopiyi hızlandırıyor

Uzun süreli dijital cihaz kullanımı çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilerken aynı zamanda miyopi, astigmat, alerji gibi göz rahatsızlıklarını da ortaya çıkarabiliyor.

Yapılan son araştırmalara göre tablet ve akıllı telefon kullanım yaşı 1 yaşın altına indi. Araştırmalar ayrıca 2-4 yaş arası çocukların aktif olarak dijital cihaz kullanım oranı %97 olduğunu gösteriyor. Oldukça yüksek olan dijital cihaz kullanımı, çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilerken, aynı zamanda çağın hastalığı olarak öne çıkan miyopinin ortaya çıkışını tetikleyebiliyor veya daha hızlı ilerlemesine neden olabiliyor.

"Miyopiyi tetikleyebilir"

Dijital ekran kullanımına bağlı gelişen semptomların son zamanlarda artmaya başladığını ifade eden Opr. Dr. Özgür Gözpınar, çocuklarda çift görme, bulanıklık, kaşıntı, baş ve göz ağrısı gibi rahatsızlıklarda artış olduğunu belirtti.

"Akıllı telefon ve tabletler diğer ekranlara göre normal okuma mesafesinden daha yakın görüntüleme mesafelerine (20-30 cm) sahip. Küçük yazı boyutları, yakına bakıldığında gözlerin birbirine yaklaşmasıyla, buna uyum sağlamak için daha yüksek yakından-yakına geçiş eylemi ve uzun süre yakın mesafe aktiviteleri gözlerin daha fazla yorulmasına sebep oluyor" diyen Op. Dr. Gözpınar, ayrıca dijital ekranlardan yayılan mavi ışığın gözleri yorduğunu belirtti.

Yoğun dijital cihaz kullanımının çocuklarda miyopinin ortaya çıkışını tetikleyebileceğine veya daha hızlı ilerlemesine neden olabileceğine dikkat çeken Gözpınar, "Bu açıdan erken tanı ve miyopinin ilerleyişini yavaşlatan optik cam kullanımı son derece önemli. Ergenlik yıllarında vücut hızla geliştiği için miyopinin ilerlemesi de hızlı oluyor. Bu açıdan doğumdan sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yaptırılması son derece önemli" dedi.

"Çocuklar fark edemiyor"

Göz problemine uygun bir gözlük verildiğinde çocuğun görmesinin netleşeceğini ve algının artacağını belirten Gözpınar, "Çocuklar çoğu zaman görmede problem yaşadıklarının farkına varamaz. Gözlük kullanımı miyopi tedavisinde görüş kalitesini artırarak çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Görme duyusu çocukluk döneminde öğrenilen bilgilerin %80'den fazlasının algılanmasına yardım ediyor. Bu açıdan ailelerin dikkatli olması, çocukların düzenli göz muayenelerinin yaptırılması oldukça önemli. Miyopi hastalığı okul dönemi çocuklarında genelde ilerleme gösterebilir" ifadelerni kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ