Dezenfektandan kuruyan ellerinizi nemlendirmenin yolları

Koronavirüsle birlikte hayatımıza giren el dezenfektanlarının egzamaya dönüşen cilt kuruluğu etkilerinden, hazırlayacağınız doğal bakım yöntemleriyle kurtulun.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle ellerimizi sıkça yıkıyor ve dezenfekte ediyoruz. Kullandığımız kimyasallardan dolayı elimizin kendi nemini sağlamasını engelliyor ve kurumasına sebep oluyoruz. Cildimizdeki kurumaya ve kullandığınız maddelere karşı cildimizde egzama oluşumuna davetiye çıkarmış oluyoruz. Elimizdeki virüslerle savaşırken bakım yapmayı ihmal etmiyoruz ve cildinizdeki kuruluğu yok etmenin yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

Aleo vera jelinin tek kişilik gücü

Aloe vera jeli, tek başına bile cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamaya yetecek güçtedir. Hazır satılan aleo vera jelleri veya evinizde yetiştirdiğiniz bitkisi sayesinde elinizdeki kurumuş tabakadan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Cildinizin kuruyan yerine jelden ince bir tabaka halinde sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından krem sürer gibi masaj yaparak cildinizin emmesini sağlayın. İlk kullanımda bile farkı hissedeceksiniz. Bu işlemi gün içerisinde 2-3 kez tekrarlamayı unutmayın.

En doğal nemlendirici gül suyu

Antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahip gül suyu, en doğal nemlendiricilerden biridir. Genellikle yüzümüze tonik olarak kullansak da, ellerimiz için de oldukça güzel sonuçlar elde edebiliriz. Ellerinizi temizlerken nemini sağlayan gül suyu sayesinde egzama oluşumunu engelleyebilir ve cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz. Elleriniz temizken günde 4 kere kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve şeker peelingi

Cildiniz için en bilinen doğal yöntemlerden biri olan zeytinyağı ve şeker peelingi sayesinde elinizdeki kurumuş tabakadan kurtulurken, cildiniz ihtiyaç duyduğu nemi de sağlayabilirsiniz. Avcunuzu içerisine 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker alın ve üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı ile ıslanan şekeri tıpkı peeling uygular gibi ellerinizin arasında ovalayın. Yaklaşık 3 dakika boyunca bu işlemi sürdürdükten sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Ellerinizin anında yumuşacık olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ