Detokslarla ilgili doğru ve yanlışlar

Detoks yapmak gerçekten mantıklı mı? Yoksa kaybettiğiniz kilolar daha sonra tekrar geri mi gelecek? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, detokslarla ilgili doğru ve yanlışları sıraladı.

Bir hafta boyunca sadece meyve suyu ya da detoks çayları içmek veya çorbalarla yaşamak... Vücudunuzu detoks edebileceğiniz tüm farklı yollar hakkında birçok makale bulabilirsiniz. Detokslar, çoğu zaman, çok fazla sağlıksız yemek yedikten sonra yapılır. Ama bir detoks yapmak gerçekten mantıklı mı? Yoksa kaybettiğiniz kilolar daha sonra tekrar geri mi gelecek?

Öncelikle herkesin kendileri için iyi hissettiklerini ve rahat ettiklerini yapması gerektiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bir detoks size iyi geliyorsa, bunu yapmaktan çekinmeyin! Çoğu zaman, vaatler gerçek olamayacak kadar iyidir. Haftada 5 kilo vermek güzel ama bir ay sonra bu miktarın iki katını geri aldığınızda değil. Detoks hakkında dolaşan birçok doğru ve yanlış bilgi var ve detoksları mercek altına alma zamanı geldi...

Detoks nedir

Detoks yapmak vücudunuzu toksinlerden temizler. Bu birçok farklı şekilde yapılabilir, ancak bazı detokslar diğerlerinden daha etkilidir. Detoks sadece vücudunuzu temizlemekle kalmaz, aynı zamanda sizi zihinsel olarak da etkileyebilir. Bir hafta boyunca sadece yeşilliklerden oluşan bir detoksdan sonra vücudunuzun temizlemesinin yanı sıra doğal olarak gençleşeceksiniz. Detoks, az yemek yemeye (veya hiçbir şey) dayanamıyorsanuz oldukça zor olabilir. Baş ağrısı, bulantı ve kötü bir ruh hali de bir detoksun bazı etkileri olabilir.

Bir detoks sırasında, vücudunuz sadece çalışabilmesi için gerekli olan besin maddelerini alır. Bu, kan şekeri seviyenizde bir düşüş olacağı anlamına gelir. Vücudunuz bununla, esas olarak karaciğerinizde ve kaslarınızda depolanan bir şeker olan glikojeni serbest bırakarak mücadele etmeye çalışır. Ayrıca ona bağlı çok fazla suyu, detoks sırasında dışarı atar ve birkaç kilo vermenizin nedenlerinden biri budur. Ne yazık ki, yağ değil, su!

Detokslarla ilgili doğru ve yanlışlar

Detokslar hakkında özellikle internette birçok yanlış bilgi bulunuyor. Tamamen yanlış değiller, çünkü internette yazılanların çoğu tamamen temelsiz değil. İşte bir bakışta detokslar hakkında birkaç doğru ve yanlış:

"Bir detoksla toksinlerimden kurtuldum” - YANLIŞ

Ne yazık ki, bu doğru değil. Vücudumuz, özellikle karaciğer, toksinlerden tek başına kurtulmak için çok iyi. Bunun üzerine herhangi bir detoks diyetine ihtiyacınız yok. Toksinlerden herhangi birinin dışarı atılmasına gerçekten yardımcı olmaz.

"Bu kadar uzun süre sağlıksız yedikten sonra, detoks iyi bir fikir” - YANLIŞ

Bu doğru olsaydı harika olurdu. Bu, yılbaşı tatili sırasında ortaya çıkan 5 kilonun, Ocak ayının ilk haftasında bir meyve suyu detoksunun yardımıyla verilebileceği anlamına gelir. Keşke... Ne yazık ki, sağlıksız yiyecekler yemenin etkileri detoks ile iyileştirilemez. Fazla yağ ve şeker, bir detoks başlatmayı düşünmeden önce vücudunuzda zaten depolanmıştır.

"Detoks ile gücümü ve sağlığımı geliştirebilirim” - DOĞRU

Vücudunuza aldığınız ürünlerin farkındaysanız, bu doğrudur. Ciddi bir detoks yapan çoğu insan daha sonra diyetlerini geliştirir, çünkü sağlıklı beslenmenin ne kadar iyi olduğunu anlar. Ancak o zaman gücünüzü ve sağlığınızı bir detoks ile geliştirebilirsiniz.

"Detoks yaşam tarzınızı değiştirmenin mükemmel bir yoludur” - DOĞRU ve YANLIŞ

Bu ifade aslında hem doğru hem de yanlış olarak düşünülebilir. Çünkü herkes için aynı değildir. Kimsenin bir gün içinde yaşam tarzını tamamen çevirmesi her zaman mümkün değildir. Bir detoks sayesinde, her gün vücudunuza aldığınız tüm zararlı şeylerin farkında olacaksınız. Örneğin herhangi bir şeker yemediğiniz bir detoks yaparsanız, muhtemelen başlangıçta rahatsız hissedersiniz. Bu, şekerlere ne kadar bağımlı olduğunuzu açıkça görmenizi sağlar. Öğrenmenin en hoş yolu değil, ama kesinlikle etkili. Bir detokstan sonra sağlıksız alışkanlıklarınıza geri dönmeniz doğal olarak utanç verici olacaktır. Bu yüzden insanlar detoks yaptıktan sonra ne yedikleri ve içtikleri konusunda daha bilinçli hale geliyorlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek değildir, ancak genellikle fanatik 'detokserler' için süreç bu şekilde işler.

Muhtemelen fark edeceğiniz gibi, zihinsel durumunuz bir detoksun en önemli parçasıdır. Vücudunuz kendini hali hazırda iyi detoksifiye edebilir, ancak bazen bir yardım eli kullanmaktan zarar gelmez. Bu sert tedaviyi kolaylaştıran şey budur. Kendinizi sağlıksız olan her şeyden mahrum edersiniz ve sadece sağlıklı gıdalara odaklanırsınız. O zaman kendinize karşı biraz güçlü olmak çok önemlidir. Detoksdan sonra, doğruca sağlıksız atıştırmalıklara yönelmeniz doğal olarak çok kötü etkileri beraberinde getirecektir. Verdiğiniz kilonun hemen geri gelmemesini sağlamak için güçlü kalmaya ihtiyacınız olacak.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ