Detoks hakkında bilmeniz gereken her şey

Son yılların popüler terimi detoks ile ilgili tüm merak edilenler bu yazıda, mutlaka bir göz atın.

Detoks son yılların oldukça popüler terimi. Peki detoks aslında ne demek? İnsan vücudu doğal olarak detoks için inşa edilmiştir. Karaciğer, kolon, böbrek, akciğer, lenf sistemi ve cilt vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ancak yaşınız, günlük yaşantınız nedeniyle vücut bazen toksinleri atmakta zorluk çeker ve vücut toksin bombardımanına uğrar. İnsanlar çeşitli şekilllerde toksinlere maruz kalır. Bunlar; güzellik ürünleri, et ve süt, hormonlar, antibiyotikler, kimyasal katkı maddeleri, ambalajlı gıdalar, cıva, PCB balık, klor ve içme suyundakı flor, çevre kirliliği, alkol, temizleme ürünleri ve hatta kokulu mumlar.

Detoks nedir ve nasıl yapılır

Detoks yapmak için pahalı hap veya meyve suyularına ihtiyacınız yok. Sadece beslenmenize, toksin kaynaklarının ortadan kaldırılması ve detoks için organların yeterli bir şekilde destekleyen antioksidan ve gıdalar eklemeniz yeterli olacaktır. Bir gıda detoksu yaparak etkili sindirim sisteminizi yeniden başlatın ve vücudunuzun doğal detoksifikasyon sürecini desteklemesine izin verin. Üç günlük detoks rejimi ardından sonuçları görebilirsiniz. Bunun için toksin yüklü işlenmiş gıdalar, buğday, süt, et, alkol, kafein, çay ve çikolata da dahil olmak üzere sindirim sistemizi zorlayan gıdaları tüketmeyin. Onların yerine, taze sebze ve meyve, kepekli tahıllar, tohumlar ve kuru baklagil ve bol su tüketin.Yüksek lifli, bitki temelli bu detoksu üç gün yapmanız halinde kendinizi hafiflemiş, iyi bir ruh halinde ve parlak bir cilde sahip olacaksınız.

Detoks sistemini destekleyen en güçlü gıdalar

Koyu renk, yeşil yapraklı sebzeler: Pazı, karalahana, ıspanak, karahindiba ve diğer koyu yapraklı yeşillikler klorofil ihtiva ederler ve antioksidan olarak faydaları çok fazladır.

Sebzeler: Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve benzeri sebzeler çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebzeler enzimlerin aktivitesini artırabilir, izotiyosiyanatları ve indolleri içeren detoksifikasyon, kanserojen gelişimleri ortadan kaldırır.

Zerdeçal: Yapılan araştırmalara göre, güçlü bir karaciğer detoksifiyesidir. Zerdeçal, anti-enflamatuar (iltihaplarla savaşan), antibakteriyel, anti-viral ve anti-kanser madde olduğu için bu parlak sarı baharat çok önemlidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :