Depresyonu yenmek için yaşam tarzı değişiklikleri

Depresyon herkesi farklı şekilde etkiler ancak günlük faaliyetlerinizde, işinizde ve genel olarak hayatınızda yapacağınız değişikliklerle depresyonu yenebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Zaman zaman üzgün hissetmek hayatın normal bir parçasıdır ancak günlük üzüntünüzün artık rutine bindiğini hissetmek başka bir şeyin işareti olabilir. Depresyon, derin üzüntü, içe kapanıklık, umutsuzluk veya boşluk duygularıyla karakterize bir ruh hali bozukluğudur.

Depresyon ezici olabilir ve bir zamanlar ilgilendiğiniz şeylerin tadını çıkarmanızı önleyebilir. Herkesi farklı şekillerde etkiler.

Depresyonu etkin bir şekilde tedavi etmek, ilaç almaktan ve tedaviye gitmekten daha fazlasını yapmak anlamına gelir. Sağlıklı bir zihin ve beden için yaşam tarzınızı ne kadar fazla değiştirirseniz, depresyonun zorluklarıyla o kadar fazla başa çıkabilirsiniz.

Bugün size depresyon tedavinizi tamamlamak için yaşam tarzınızı iyileştirmenin bazı yollarından bahsedeceğim. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme vücudunuz için iyidir ve genel ruh halinize yardımcı olacaktır. Diyetinizi geliştirmenin en kolay yolu, abur cuburları kesmektir. Rafine şekerden ve doymuş yağlarla dolu yiyeceklerden kaçının.

Aşağıdakileri içeren sağlıklı yiyecekleri diyetinize dahil edin:

Yağ asitleri

Omega-3'ler ve omega-6'lar iki tür sağlıklı yağ asididir. Balık, fındık, zeytinyağı, taze meyve ve sebzeler omega-3 ve omega-6 içerir.

Amino asitler

Beyindeki haberciler olan nörotransmiterler, amino asitlerden yapılır. Nörotransmiterler zihinsel sağlıkta rol oynar, bu nedenle diyetinize amino asit bakımından zengin yiyecekleri de dahil edin.

Kompleks karbonhidratlar

Karbonhidratlar, kendinizi iyi hissettirecek serotonin üretiminin uyarılmasına yardımcı olabilir. Karbonhidratlar ayrıca vücudunuzun amino asitleri daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur ve bu da proteinleri sentezlemenize yardımcı olur. Beyniniz karbonhidratlardan da elde edilen glikoz üzerinde çalışır.

Kepekli tahıllar, bakliyat, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler ve portakal ve armut gibi meyveler kompleks karbonhidrat içerir.

Egzersiz

Egzersiz vücudunuzun doğal antidepresan üretimini arttırır. Günde 30 dakika egzersiz, ilaç kullanılmadan depresyonu hafifletmek için yardımcı olabilir.

Egzersiz ayrıca; stresi azaltır, ruh halini iyileştirir, özgüvenini artırır ve dinlendirici bir uyku için yardımcı olur.

Kilo kaybı

Kilo vermek özgüveninizi artırır ve genel sağlığınızı iyileştirir. Kendinizi aç bırakmak ya da çok kısıtlı bir diyet yapmak zorunda değilsiniz. Doğru yemek yemek ve düzenli egzersiz yapmak, kilo vermek için denenmiş ve doğru bir yöntemdir. Bu iki şeyi ne kadar çok yaparsanız, onları yaşam tarzı haline getirmek o kadar kolay olur.

Uyku

Depresyonun yaygın bir komplikasyonu uyku eksikliğidir. Sakinleşmeyen bir beyinle geceleri yatakta uyanık kalmak ya da gecenin ortasında uyanmak ve tekrar uyuyamamak, ortak belirtilerdir. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk, depresyon belirtilerine neden olabilir; bu nedenle uygun uyku, bir depresyon tedavi planının önemli bir parçasıdır. Günün sonunda dinlenmenize yardımcı olabilecek sakinleştirici bir uyku rutini geliştirin ve aldığınız uyku miktarını ve kalitesini artırmak için tutarlı bir uyku programı izleyin.

Fotoğraflar: Freepik

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ