Depresyonu yenmek için 5 basit yöntem

Her şey yolunda gibi görünse ve işler “harika” olsa bile depresyon sinsice sizi yakalayabilir. Depresyon belirtileri yaşadığınız anda bu 5 basit yöntemle belirtileri hafifletebilmek mümkün...

Depresyon, sinsice her zaman sizi gizlice sarabilir. Her şey yolunda gibi görünse ve ler "harika” olsa bile...

Depresyondan uzaklaşmaya çalışırken kendinize, "İyi bir durumda olduğum halde nasıl bu kadar kötü hissedebilirim?” diye sorabilirsiniz. Ya da daha kötüsü, "Depresyonda hissetme hakkım yok!”. Bu tür düşünceler size yardımcı olmaz. Sadece suçluluk duygusunu devam ettirirler ve suçluluk duygusu, depresyonun en yakın arkadaşı ve ortağıdır.

Klinik depresyon, ilişkilerinize, işinize ve genel benlik hislerinize sızabilir. Neyse ki, depresyonla savaşmanıza yardımcı olabilecek araçlar var. En önemlisi, elbette, önleyici bakımdır (terapi, pozitif bir destek sistemi, yeterli uyku ve egzersiz yapma, vb.) Ancak, kendinizi depresif bir bölümün ortasında bulursanız, aşağıdaki basit anlık eylemlerden yararlanabilirsiniz. Bunların hiçbiri depresyonu tam anlamıyla iyileştirmeye yetmeyecektir, ancak en azından kara bulutları biraz dağıtabilirler.

Vücudunuzu hareket ettirin

Şu anda depresif belirtilerle savaşmanın en hızlı yolu vücudunuzu hareket ettirmektir. Tabii ki, depresyonda olduğunuzda, egzersiz yapmak istediğiniz son şey olabilir. Ancak yapcağınız egzersizin yorucu olması gerekmez ve herhangi bir fiziksel aktivite olabilir. 20 kez ip atlama ya da vücudunuzu bir dakika veya daha uzun süre sallamak fark yaratabilir. Bedenimiz ve zihnimiz birbirine bağlıdır; bedenimizin liderlik etmesine izin verirsek, zihnin onu takip etmesi daha olası olur.

Telefonu kaldırın

Birisini çağırın; bir arkadaş, bir aile üyesi... Her türlü sosyal bağlantı, tek bir uyarı ile inanılmaz derecede iyileştirici olabilir. Bağlandığınız kişinin sizi tüketmekten ziyade sizi besleyen ve olumlu bir destek olduğundan emin olun. Arama yapamıyorsanız birisine mesaj atmak bile bir bağlantı duygusu sağlayabilir. Arayacak veya mesaj gönderecek kimse yoksa, çevrimiçi olun ve yüzlerce destek forumundan birini bulun veya sohbet odalarını ziyaret edin ve sizinle aynı şeyi yaşayan diğer kullanıcılarla bağlantı kurun. İnsan bağlantısı güçlü bir şifacıdır.

Potansiyel tetikleyicileri belirleyin

Her zaman düşünüyoruz. Yaşamın anlamını düşünüyor ya da hangi ayakkabıyı giyeceğimize karar veriyor olsak da düşüncelerimiz devam ediyor. Olumsuz düşünceler arka plan gürültüsü olabilir. Çok sık duyduğunuz sirenler gibi, artık onları fark etmiyorsunuz. En kötü vakalarda, bu olumsuz düşünceler derinden inanılan kişisel inançlara dönüşebilir. Örneğin, bir sınavı geçemediyseniz veya işinizi kaybettiyseniz, ortaya çıkabilecek çarpık, olumsuz düşünceler arasında "Yeterince akıllı olmadığım için başarısız oldum” veya "Bir daha asla başka bir iş bulamayacağım” olabilir. Sırf onu düşündüğünüz ve hissettiğiniz için bu, onu doğrulamıyor. Bizim işimiz onları ele geçirmeden önce onları yakalamak ve sonra onlara meydan okumaktır.

Tetikleyici düşünceye meydan okuyun

Depresyonun en güçlü yanlarından biri de yalan söylemesidir. Onlara inanmayın. Olumsuz düşünceyi belirledikten sonra, geçerliliğini sorgulayın. Örneğin, kendinize "Bir daha asla başka bir iş bulamayacağım” dediğinizde kendinize sorun, bunu nasıl bilebilirim? Geleceği tahmin edemezsiniz. Ya da, "Yeterince akıllı değilim” düşüncenize karşı kanıtlar belirleyerek veya şimdiye kadar elde ettiğiniz tüm başarıları listeleyerek yanıt verebilirsiniz. Ayrıca, genelleme konusunda dikkatli olun. Sadece bir işi kaybetmeniz ya da bir sınavı geçememeniz, hiçbir zaman iş bulamayacağınız ya da her sınavda başarısız olacağınız anlamına gelmez. Depresyon ne derse desin!

Bugüne dönün

Depresyon sizi güçlü bir kavrama noktasına getirdiğinde, rasyonel düşünce bir meydan okuma olabilir. Genellikle beynin duygusal kısmı (limbik sistem), rasyonel düşünce gibi bilişsel işlevleri kontrol eden daha gelişmiş kısmını (prefrontal korteks) devralabilir. İşte dikkatin geldiği yer budur. Olumsuz düşüncelerinizi tek tek belirleyin ve onlara meydan okuyun. Olumsuz bir düşünceyi yakalamak ve odağı anında nefesiniz veya çevrenizdeki sesler veya kokular gibi fiziksel bir şeye kaydırmak kadar basit olabilir. Dikkat, sadece bir terimden çok, hayatınız boyunca size hizmet edecek bir şeydir. Veya iyi bir filmde kaybolun. Arada bir, hepimizin kendi kafasından çıkması gerekir. Tabii ki tahribatsız bir şekilde. İyi bir film izlemek bu yollardan biridir. Bir komedi veya en azından canlandırıcı bir film seçin, gözyaşı yok!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ