Deprem görüntüleri travmaları canlandırabiliyor

Depremle ilgili sosyal medyada yayınlanan görüntülerin depremi birebir yaşayan kişiler üzerinde travmatik etkilere yol açabileceğini belirten uzmanlar, bu tür paylaşımlara karşı hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

İzmir depreminin ardından ortaya çıkan görüntülerin depremi yaşayan kişilerde olumsuz etkilere yol açabileceğini ifade eden Uzman Psikolog Serkan Elçi, bu görüntülerin daha dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Tetikleyici görüntüler sakıncalı

Yaşanan depremin ardından ortaya çıkan görüntülerin travmatik etkileri ve travmanın sonrasındaki tetikleyicilerin bilinmesi de çok fazla önemli. Bu süreçte ortaya çıkan görüntüler, videolar, fotoğraflar ilerleyen dönemlerde insanların hayatında var olan yaşanmış travmaların ve acıların tekrar tekrar yaşanması anlamına gelmektedir.

Özellikle yaşanan travmatik olaylar, olayı birebir yaşayan kişilerin hayatlarında hep hatırlanacaktır. Zaten olayın yıldönümleri başta olmak üzere hep bu olayı hatırlayacaklar. Gündelik yaşamlarında da zaman zaman olayı hatırlatan durumlarla karşılaşacaklardır. Fakat kişilerin örneğin bir arama motorunda yazdıkları zaman kendilerinin o halleriyle ilgili video ve fotoğrafları görmeleri, fotoğrafların karşılarına çıkması çok ciddi rahatsızlık vermektedir.

Travmaların yaşanması ciddi bir problem. Bu travmaları tetikleyici görüntülerin tekrar tekrar ortaya çıkması sakıncalıdır. Belki iyi niyetle yapılan paylaşımlar zamanla hataya dönüşebilir. Bu hatalardan kaçınmaya özen gösterelim ve kişilerin bu travmalarını tekrar tekrar yaşamasını engellemiş olalım.

Psikolojik sağlamlık oldukça önemli

İzmir depreminin ardından geçen zamanla birlikte kişilerin travmatik süreçlerinin ele alnması oldukça önemli. Travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz rahatsızlık, belli bir zamanın ardından gelişen ve kişinin ruhsal durumundaki düzelmelerin yaşanmadığı süreçlere verdiğimiz bir addır. Aslında her travma bir kayıptır ve her kayıp da içinde yası barındırır.

Yas dönemlerinde kişilerin göstermiş olduğu belli başlı tepkiler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları öfkedir, pazarlıktır, depresif oluş yani çökkünlüktür ve daha sonra kabullenme sürecine geçilir. Dolayısıyla kişilerin bu dönem içerisinde öfkesinin, isyanının, pazarlığının ve depresif çöküş içerisinde olması oldukça normaldir. Fakat 3 ayı geçkin bir süreye rağmen hala benzer tepkiler gösteriliyorsa o zaman bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Travma sonrası stres bozukluğunun önlenmesinde psikolojik sağlamlığın önemi çok büyük. Bu süreçlerin içerisinde tabii ki olayların anlayışı, kişilerin algılayışı ve psikolojik sağlamlık oldukça önemlidir. Bir kişinin travma sonrası stres bozukluğuna yakalanmaması için mücadele ettiği o stres faktörlerine yönelik, koruyucu faktörlerinin de oldukça fazla olması gerekir. Bu koruyucu faktörlerin içinde sosyal desteğin de oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir.

Yorumlar

YORUM YAZ