Değerli baharatların mucizevi faydaları

Baharatların sağlık için bir çok faydası olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Kırbaç, baharatların faydalarını ve doğru kullanım şekillerini anlattı.

Abone Ol 

Baharatların, yemeklerimize kattıkları lezzetin yanında sağlık için oldukça büyük faydaları da bulunmaktadır.  Besinin korunmasında, sahip oldukları fonksiyonel özelliklerle de hem iyileşme hem de sağlığın korunmasında önemli olduğunu söyleyen Diyetisyen Burcu Kırbaç, baharatların faydalarından bahsetti..

Tarçın

Tarçını pek çok tatlıda aroma verici olarak kullanıyoruz. Kan şekerini dengeleme özelliği de olduğu için diyet serüveninde olan kişiler için tatlı ihtiyacını giderme konusunda yardımcı olabiliyor. Suların içine aroma vermesi için kabuk tarçın ekleyebiliyoruz. Su içemeyen kişiler için de destekleyici olabiliyor. Fakat tarçın’ın menşeine dikkat!
Çin tarçını diye geçen tarçınlarda bulunan ‘Kumarin’ maddesi kanserojen olarak kabul ediliyor.
Bu madde fazla tüketildiğinde karaciğer hasarına neden olabiliyor ve kan pıhtılaşma sürecinde de sorunlar oluşturabiliyor. . Bizler Srilenka menşeili Seylan tipi tarçın tüketmeliyiz.
Peki nasıl ayırt edeceğiz?
Çin tarçını daha koyu renkli, daha kalın ve içi tüp gibidir.
Seylan tarçını ise daha açık renkli, daha ince ve çok kolay kırılabilir formdadır.

Zerdeçal


Zerdeçal’ ı hem renginden hem faydasından dolayı ‘altın’ baharat olarak da kabul edebiliriz.
Etken maddesi olan ‘Kurkumin’ sayesinde antioksidan etki gösterip serbest radikallerle savaşıyor.
Fakat bu etken madde ancak karabiber ve yağ ile buluşunca açığa çıkıyor. Bu üçlü çok güçlü hale geliyor. Karabiberin etken maddesi olan Piperin kurkumin ‘in etkisini arttırıyor. Zeytinyağ ile de buluşunca daha çok verim alabiliyoruz. Yağlı yemeklerde, çorbalarda kullanımını tavsiye ediyoruz.

Kekik

Antioksidan, antiviral ve antiseptik özellikleri olan kekik sofralarımızın baş tacı olması için yeterli bir sebep içeriyor. Sindirim problemleri, hazımsızlık, şişkinlik, soğuk algınlığı gibi sorunların çözümünde çok kıymetli bir baharattır. Hem yemeklerde kullanıp lezzet verebilirsiniz hem de çayını yapıp soğuk kış günlerinde bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz.

Zencefil

Kış aylarının vazgeçilmez baharatlarından biri olan zencefil!
İltihaplı romatizma hastalıklarında, gribal enfeksiyonlarda ve sindirim problemlerinde çözüm destekli bir baharattır. Sıcak bir çayı yapıldığında boğaz ağrılarını da hafifletiyor. Sulara aroma verici olarak kullanılabilir..

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu