Daha hızlı ezber yapmanın yolları

İşte okul ve çalışma hayatınızda çok işinize yarayacak hızlı ve etkili ezberleme yöntemleri.

Bir şeyi çabucak ve iyice ezberlemek için onu tekrar etmek yetmez. Tekrar etmek, ancak hatırlamanızı sağlar. Oysa bir şeyi tam olarak ezberlemek, öğrenmeyi gerektirir. Kısa bir süre içerisinde bir çok veriyi ezberlemek ve hatırlama konusunda ustalık kazanmak için bazı yollar vardır. İşte okul ve çalışma hayatınızda çok inize yarayacak hızlı ve etkili ezberleme yöntemleri…

1.Hazırlanma

Ezberleme çalışmalarına başlamadan önce uygun bir ortam seçin. Dikkatinizi dağıtacak faktörleri minimuma indirin. Ve kendinize bir fincan yeşil çay yapın. Yeşil çay, beyin hücrelerinin daha düzgün çalışmasını sağlayan bileşikler içerir .

2.Ezberlediğinizi kaydedin

Bir dersin bilgilerini ezberlemeye çalışıyorsanız, bu çok yararlı bir yöntemdir. Bilgileri dinlemek için bir ses kayıt cihazı kullanabilirsiniz. Yüksek sesle okuyun ve kendi sesinizi kaydedin. Bu yöntem, işitsel öğrenciler için etkilidir ve daha hızlı öğrenmenizi sağlar.

3.Her şeyi yazın

Her şeyi hafızanızdan geri çağırmaya başlamadan önce, bilgileri yazıp tekrar edin. Bu, ezberlemeye çalıştığınız şey hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

4. Bilgileri önce parçalayın sonra birleştirin

Her metin satırını birkaç kez tekrarlayın ve bakmadan hatırlamaya çalışın. Her metin grubunu ezberledikçe, öğrendiğinize yeni bilgileri ekleyerek birleştirin. Bu, kısa vadeli hafızanızdaki her şeyin yok olmasını önleyecektir.

5. Ezberlediklerinizi not alın

Ezberlediğiniz bilgileri, hafızanızdan not alın. Bu, öğrendiğiniz her şeyi deneysel olarak uygulayarak güçlendirecektir.

6. Başka birine veya kendinize öğretin

Hafıza güçlendirmenin en etkili yollarından biri, bilgiyi başkasına öğretmektir. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Bilgiyi, bir başkasına öğretebilir ya da yalnızca anlatabilirsiniz.

7. Kayıtlarınızı sürekli dinleyin

Ev işi yaparken veya araba kullanırken kayıtlarınızı dinleyerek pekiştirebilirsiniz.

8 . Mola verin

Çalışma sonunda beyninizin nefes almasına izin verin. Daha önce ne öğrendiğinizi düşünmeden başka şeylerle ilgilenin daha sonra tekrar çalışmanıza geri dönebilirisiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

14-03-2021 23:34:18

Güzel.Bir DUA ezberliycektim yardımcı oldu.Teşekkürler.

19-01-2021 16:38:05

Denemem lazım hadi bakalım

Gerçekten işe yara bilgilr 16-10-2019 19:38:00

Güz el

YORUM YAZ