Daha temiz bir cilt için! Yüzümüzü nasıl yıkamalıyız?

Yüzünüzü nasıl doğru şekilde yıkayacağınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Abone Ol 

Yüz yıkamak yeterince kolay görünebilir. Sadece biraz su sıçratın, yüz temizleyiciyle ovalayın ve durulayın.

Ancak yüzünüzü nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağınızı bulmak biraz uğraştırır. Aslında, belirli cilt tipleri belirli bir yüz yıkama rutininden faydalanır. Ama doğru yapmak çaba gerektirebilir.

Cildi iyice temizlemek, kiri, ölü deri hücrelerini, makyajı ve gözeneklerinizi tıkayabilecek veya genel donukluğa neden olabilecek diğer her şeyi yıkamak için önemlidir.

Ayrıca kullandığınız temizleyicinin türüne bağlı olarak akne gibi belirli cilt sorunlarının tedavisine de yardımcı olabilir.

Doğru yüz temizliği sivilceleri önler, cilt sağlığını iyileştirebilir ve hatta cilt iltihabını azaltabilir. Ancak farkı yaratan sadece yüzünüzü nasıl yıkadığınız değil, aynı zamanda ne zaman, ne sıklıkla ve ne tür yüz yıkama kullandığınızdır.

Yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkadığınızdan emin olmanın ve temizleme rutininizi daha da etkili hale getirmenin bazı kolay yollarını sizin için derledik.

Yüzümüzü nasıl temizlemeliyiz

Yüz temizleme ürününüzü uzun uzun ve sert bir şekilde kullanmak yüzünüzü daha etkili bir şekilde yıkayacakmış gibi hissettirebilir. Ama gerçekte, köpürtmek için harcadığınız süre, yüzünüzü ne kadar iyi temizlediğinizle ilişkili değildir.

  • Yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkamak için yüzünüzü ılık (sıcak değil) suyla ıslatın
  • Temizleyiciyi dairesel hareketlerle uygulamak için parmak uçlarınızı kullanmalısınız.
  • T bölgesini ve U bölgesini (çene çizgisinin etrafını) yıkadığınızdan emin olun, çünkü bunlar insanların görmezden gelmeye meyilli olduğu alanlardır.
  • Güzel bir köpük oluşturduktan sonra durulayın ve yumuşak, temiz bir havluyla dikkatlice kurulayın.

Sıcak suya dikkat

Duşta veya yüzünüzü yıkamak için sıcak su kullanmak gerçekten hoş gelebilir, ancak hassas cildinize zarar verebilir. Sıcak, buharlı duşlar veya sıcak su gibi aşırı sıcaklıklar kan damarlarının genişlemesine ve hassas dokuların kırılmasına neden olabilir.

Ayrıca sıcak su , cildin bütünlüğünü korumaya yardımcı olan yağ bariyerlerini doğal olarak soyuyor. Bu, cildinizin daha hızlı kuruyacağı ve zamanla daha kaşıntılı ve pul pul olabileceği anlamına gelir.

Yüzünüzü ne zaman yıkamalısınız

Çoğumuz için cildinizi günde iki kez olacak şekilde sabah akşam yıkamalıyız. En azından her gece yüzünüzü yıkayın. Gün boyunca ciltte doğal yağlar ve ter birikir.

Çevreye maruz kalıyoruz, bu da dış deri tabakamızda kir ve kirliliğin biriktiği anlamına geliyor. Günün sonunda tüm bu kir ve pislikleri temizlememek cilt tahrişine, iltihaplanmaya ve akne oluşumuna neden olabilir.

Geceleri yatağınızda dönüp durmak ve ağızınızdan çıkabilecek tükürüğünüzdeki bakteriler ve saçınızdaki yağlar kolayca yüzünüze ve gözlerinize bulaşabilir.

Bu nedenle, geceleri yüzünüzü ve yastık kılıflarınızı sık sık yıkasanız bile, en iyi uygulama sabah temizliğidir. Ayrıca, yatmadan önce yapılan bakımlarda, serumlar, nemlendiriciler veya gece kremleri gibi ürünler kullanıyorsanız, gündüz cilt bakımı yapamadan önce yüzünüzü yıkamalısınız.

Yüzü sadece suyla yıkamak yeterli mi?

Cildiniz gerçekten hassassa, sabah temizleyicinizi sadece suyla yapabilirsiniz. Ancak akşamları yüzünüzü gerçekten derinlemesine temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Bunun nedeni, aşırı kuru veya hassas cilde sahip kişilerin günde iki kez bir temizleyici ile yıkamanın cildini tahriş ettiğini veya aşırı kuruduğunu görmesidir.

Ancak sabahları sadece suyla yıkarsanız, dermatologlar gün içinde biriken yağı, kalıntıları ve diğer her şeyi yıkamak için akşamları nazik bir temizleyici kullanmanızı tavsiye eder.

Yüzünüzü yıkarken sabun kullanmak

Hassas cildiniz yoksa, rastgele bir kalıp sabun kullanabilirsiniz. Ancak bu sert temizleyicilerin cildin doğal nemini ciltten uzaklaştırarak yüzünüzü iltihaplanmaya ve kuru cilde karşı savunmasız bırakabilir. Bunun yerine, cildinizin hassas dengesine saygı duyan nazik temizleyiciler kullanmalısınız.

Yüzünüzü gerektiği kadar yıkayın

İdeal olarak, yüzünüzü günde iki kez (bir kez sabah ve bir kez gece) ve ayrıca antrenmanlardan veya diğer aşırı terlemelerden sonra yıkamalısınız. Mikropları gidermek için yüzünüzü günde iki defadan fazla yıkamak, cilt enfeksiyonlarına yatkın olmadıkça gerekli değildir.

Çok fazla yıkamak sadece kuru, tahriş olmuş cilde yol açmakla kalmaz, aynı zamanda cildin bir şekilde çok fazla yağ üretmesine de yol açabilir. Bu nedenle, çoğumuz günde iki kez rutine bağlı kalmalıyız. Cildiniz hassassa sadece 1 kere yıkamalısınız.

Antrenmandan sonra yüzünüzü temizlemek çok önemlidir. Egzersiz yaptığınızda cildinizde ter ve kir birikir. Daha sonra yüzünüzü temizlemeyi unutursanız, sivilce çıkma riskinizi artırabilir.

Başa dön tuşu