Daha hızlı uyanmanın 5 yolu

Sabah erken uyanma konusunda kendinizi pek de başarılı görmüyorsanız, alarmı defalarca erteleyenlerdenseniz, bu 5 ipucu tam size göre!

Hiç "sabah insanları" denen büyülü insanları duydunuz mu? Peki, sabahları bu kadar kolay uyanabilmek gerçekten mümkün mü?

Ölümsüzler gibi yataktan çıkma eğiliminde olan bizler için, kolay bir uyanış efsanevi, ulaşılamaz bir deneyim gibi görünebilir. Ancak daha hızlı uyanmak, düşündüğünüzden daha kolay.

Daha hızlı uyanabilmek için bu basit ince ipuçlarını deneyin.

Ertele düğmesine hayır demeniz yeterli

Uyuyakalmak istemiyorsanız, alarmı ertelemekten kaçınmalısınız. Ne kadar çok ertelerseniz, o kadar çok kaybedersiniz. Uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmak, aynı zamanda uyku bölünmesi olarak da bilinir; araştırmalar bu durumun sizi gün içinde daha yorgun hale getirebileceğini ve yorgunluk hissi verebileceğini gösteriyor.

Alarmınızı (evet, muhtemelen telefonunuzdur) yatağınızdan daha uzağa taşıyın, böylece kapatmak için fiziksel olarak kalkmanız gerekir.

Güneşin içeri girmesine izin verin

Güne biraz güneş ışığı ile başlamak sizi harika bir güne hazırlayabilir. Güneşin tatlı D vitamini iyiliği enerjinizi artırabilir ve ruh halinizi yükseltebilir .

Uyandığınızda perdeleri açın veya sabah rutininize dışarıda biraz zaman ekleyin. Yürüyüş yapmak, balkonda kitap okumak veya dışarıda kahvaltı veya kahvenin tadını çıkarmak güne doğru başlamanıza yardımcı olabilir.

Güneşin az olduğu mevsimlerde uyanır uyanmaz ışıkları açın.

Biraz aromaterapi ile enerji toplayın

Sabahları biraz aromaterapi ile kendinizi şımartmak, duyularınıza güne enerjik ve tazelenmiş başlamak için ihtiyaç duydukları titreşimi verebilir.

Portakal, bergamot, limon, pembe greyfurt, nane ve karanfil kokularıyla güne daha hızlı ve enerjik başlayabilirsiniz.

Bir egzersiz yapın

Kalp hızını artıracak bir egzersiz, sabahları enerji seviyenizi de artırabilir. Araştırmalar, egzersizin uyanmanıza ve uyanık kalmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde yapılan bir araştırma, egzersizin yorgunlukları bile azaltabileceğini göstermektedir.

Egzersizin uyku kalitesini artırdığı ve anksiyete ve depresyonu (uykusuzluğa ve aşırı uykuya neden olabilir) hafiflettiği de gösterilmiştir.

Soğuk bir duş alın

Sabah ilk iş olarak soğuk su kulağa hoş gelmeyebilir ama aslında güne başlamak için canlandırıcı bir yoldur. Araştırmalar, vücudunuzu soğuk suya daldırmanın aşağıdaki gibi fizyolojik değişiklikler yoluyla uyanıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir:

- Artan kalp atış hızı

- Artan kan basıncı

- Artan solunum

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ