Daha fazla su içmenin 6 basit yolu

Vücudunuzun yaklaşık yüzde 70'i sudur ve yeteri kadar su içilmesi optimal sağlık için çok önemlidir.

Su, elektrolit dengesini ve kan basıncını korumak, vücut ısısını düzenlemek ve hücre sağlığını geliştirmek dahil olmak üzere vücutta birçok rol oynar. Herkes susuz kalmamanın önemli olduğunu bilse de, bu bazen zor olabilir.

İşte daha fazla su içmenin 6 basit yolu.

1. Sıvı ihtiyaçlarınızı anlayın

Daha fazla su içmeye karar vermeden önce, vücudunuzun sıvı ihtiyaçlarını anlamak zorundasınız. Günlük su alımı için ortak bir öneri 2 litre veya 8 bardaktır.

Yaygın olarak önerilen miktar; erkeklerin sudan, diğer içeceklerden ve yiyeceklerden de dahil olmak üzere günde 3.7 litre ve kadınların günde yaklaşık 2.7 litre sıvı tüketimidir. Çoğu zaman, sadece susuzluğunuzu gidermek için su içmek, sıvı gereksinimlerinizi karşılamanızı sağlayacaktır. Ancak, düzenli egzersiz yapıyorsanız, dışarıda çalışıyorsanız veya sıcak bir iklimde yaşıyorsanız daha fazla sıvıya ihtiyacınız olabilir.

2. Günlük bir hedef belirleyin

Günlük su alım hedefi belirlemek, daha fazla su içmenize yardımcı olabilir. Bir hedef belirleme, motive edici olabilir ve bu sürenin olumlu yönde değişmesi olasılığını artırabilir. Etkili olması için hedefler; ölçülebilir, ulaşılabilir ve gerçekçi olmalıdır. İlerlemenizi kaydetmek hedefinize ulaşmak için sizi motive edebilir ve bir alışkanlık haline getirmenize yardımcı olabilir.

3. Yeniden kullanılabilir bir su şişesini yanınızda bulundurun

Gün boyunca bir su şişesi bulundurmak, daha fazla su içmenize yardımcı olabilir. Yeniden kullanılabilir bir su şişeniz olduğunda, ister işinizde, ister seyahatte, ister evde, işte veya okulda olsun, istediğiniz ortamda kolayca su içebilirsiniz. Bir su şişesini el altında tutmak, daha fazla su içmek için görsel bir hatırlatma görevi de görebilir. Şişeyi masanızda gördüğünüzde, sürekli olarak daha fazla içme eğiliminde olursunuz.

Ayrıca, hem çevre hem de sizin için tek kullanımlık plastik su şişelerinden daha güvenlidir.

4. Alarm kurun

Akıllı telefonunuzdaki veya akıllı saatinizdeki alarmı kullanarak daha fazla su içmek için hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin, her 30 dakikada bir birkaç yudum su almak için bir hatırlatıcı ayarlamayı deneyin ve her saat başı yeniden doldurun.

Bu hatırlatıcılar, özellikle su içmeyi sık unutan biri iseniz, su alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

5. Diğer içecekleri suyla değiştirin

Daha fazla su içmenin ve sağlığınızı artırmanın ve kalori alımınızı azaltmanın en iyi yolu, aromalı soda ve spor içecekleri gibi diğer içecekleri suyla değiştirmektir. Bu içecekler genellikle sağlığınıza son derece zararlı olabilecek ilave şekerlerle doludur. En iyi sağlık için, eklenen şeker alımınızı kalori alımınızın %5'inden daha azıyla sınırlandırın. Günde sadece 240 ml ilave şeker içeren bir soda bu sınırı aşabilir.

Bu şekerli içeceklerin suyla değiştirilmesi, kalori azaltmanın kolay ve ucuz bir yoludur ve potansiyel olarak kilo vermenize yardımcı olur.

6. Daha sulu gıdalar yiyin

Daha fazla su almanın basit bir yolu, su içeriği yüksek olan daha fazla yiyecek yemektir.

Su içeriği özellikle yüksek olan meyve ve sebzeler şunlardır:

- Marul: %96 su
- Kereviz: %95 su
- Kabak: %95 su
- Lahana: %92 su
- Karpuz: %91 su
- Kavun: %90 su

Yüksek sıvı içeriğine ek olarak, bu meyveler ve sebzeler genel sağlığınızı destekleyen vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

Tulay kutluk 16-08-2019 06:49:25

Harika bilgiler teşekkürler dr

YORUM YAZ